PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zamienność paliw gazowych (gazu ziemnego)

Autor: Andrzej Barczyński, Mariusz Łaciak - 8(196)/2014
11-02-2015 08:13 |  aktualizacja: 11-02-2015 08:14
Zamienność paliw gazowych (gazu ziemnego)
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Przemysł gazowniczy nie zawsze i nie w każdym miejscu może zapewnić dostawy gazu ziemnego w wystarczającej ilości. Przerwanie lub ograniczenie dostawy gazu może być groźne dla bezpieczeństwa publicznego oraz spowodować wymierne straty ekonomiczne.

Streszczenie
Przemysł gazowniczy nie zawsze i nie w każdym miejscu może zapewnić dostawy gazu ziemnego w wystarczającej ilości. Przerwanie lub ograniczenie dostawy gazu może być groźne dla bezpieczeństwa publicznego oraz spowodować wymierne straty ekonomiczne.

Dlatego też w ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania gazami zamiennymi, które w pełnym zakresie lub częściowo mogłyby zastąpić gaz ziemny rozprowadzony w sieci lub instalacji gazowej. W artykule podano kryteria wymienności dla odbiorców komunalnych i przemysłowych oraz metody uzupełniania dostaw gazu do sieci dystrybucyjnej poprzez wprowadzania do niej gazów zamiennych.

1. Wprowadzenie

Wraz z rosnącym zużyciem gazu ziemnego przemysł gazowniczy nie zawsze i nie w każdym miejscu może zapewnić jego dostawy w wystarczającej ilości. Szczególnie dotyczy to pokrywania szczytowych poborów gazu. Przerwanie lub ograniczenie dostawy paliwa może spowodować zatrzymanie produkcji i poniesienie w wyniku tego znacznych strat ekonomicznych [1].

Dlatego w niektórych zakładach wymagane jest posiadanie alternatywnego źródła energii na wypadek zaistnienia ryzyka przerwania dostawy tego rodzaju energii [12].

Pokrywanie szczytowych poborów gazu tzw. metodą PSS (z ang. Peak Shaving System) [10,22], polegającą na uzupełnianiu paliwa gazowego w sieci gazowej lub w gazociągu zasilającym zakład przemysłowy, może odbywać się przez:
• instalacje regazyfikujące skroplony gaz ziemny (LNG), Skroplony gaz ziemny najczęściej dostarczany jest środkami transportu drogowego lub kolejowego do instalacji regazyfikujących.
lub
• przez wprowadzanie do sieci gazowej mieszanin gazowych.

Rozwiązania takie nie niosą za sobą konieczności przewymiarowania sieci gazowej na etapie projektowania lub jej późniejszej rekonstrukcji w celu zwiększenia jej przepustowości. Zwiększona przepustowość gazociągów niewykorzystywana poza szczytowym poborem gazu, co zwiększa w sposób oczywisty koszty eksploatacji sieci.

W związku z koniecznością pokrywania szczytowych poborów gazu obserwuje się w ostatnim czasie wzrost zainteresowania gazami zamiennymi, które w pełnym zakresie lub częściowo (dodawania do gazu ziemnego gazu zamiennego) mogłyby zastąpić gaz ziemny rozprowadzony w sieci lub instalacji gazowej [3].

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 225 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

744 090 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP