XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zakłady chemiczne mniej trują

Zakłady chemiczne mniej trują
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największa firma chemiczna w Europie BASF wydaje rocznie ok. 400 mln euro, czyli jedną trzecią swojego budżetu, na prace badawczo-rozwojowe w zakresie wydajności energetycznej, ochrony klimatu, ochrony zasobów oraz surowców odnawialnych. Efekty?

Niedawno przedstawiła pierwszy bilans węglowy zweryfikowany przez niezależnych ekspertów, z którego wynika, że spadek emisji gazów cieplarnianych uzyskany dzięki produktom BASF może być trzykrotnie większy od całkowitej ilości takich gazów wyemitowanych podczas produkcji i likwidacji tych wyrobów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- W takich sektorach jak budownictwo, motoryzacja i produkcja przemysłowa nasze wyroby w skali globalnej pomagają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 250 mln ton - mówi Harald Schwager, członek zarządu BASF. A chętnych na technologie i substancje służące środowisku przybywa.

Na profity z działań proekologicznych liczą również polskie spółki. Puławy w wyniku wykorzystania technologii przygotowanej właśnie przez BASF zamierzają zredukować emisję podtlenku azotu. W zamian będą musiały odstąpić gigantowi 11 procent swoich uprawnień do emisji tego gazu. Ale i tak będą miały nadwyżkę, na sprzedaży której będą zarabiać ok. 40 mln złotych rocznie w latach 2008 - 2012. Tarnów realizuje zbliżony projekt we współpracy z Mitsubishi - poinformowała "Rzeczpospolita".

Podobnie jak BASF, prace badawcze m.in. w zakresie technologii bardziej przyjaznych środowisku prowadzi Ciech, który niedawno uruchomił Biuro Badań i Rozwoju. Jego budżet ma być równy przynajmniej 2 proc. przychodów Ciechu, które w ubiegłym roku miały sięgnąć 3,5 mld zł.

W najtrudniejszej sytuacji są Zakłady Azotowe Kędzierzyn, dla których wydatek rzędu 240 mln złotych na instalację bardziej przyjazną środowisku to nie wyraz dobrej woli, ale konieczność - napisała "Rz". - Jedna z naszych instalacji do produkcji kwasu azotowego nie spełnia norm unijnych. Do 2010 r. musimy wybudować nową, inaczej firma nie będzie mogła funkcjonować - przyznaje Iwona Majewska, dyrektor biura analiz i przygotowania inwestycji w ZAK.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakłady chemiczne mniej trują

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!