Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZAK nie rezygnuje z czystych technologii węglowych

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
19-11-2010 16:37
ZAK nie rezygnuje z czystych technologii węglowych

Do końca lutego kędzierzyński ZAK złoży wniosek do Ministerstwa Gospodarki w sprawie dofinansowania instalacji tzw. CCS. - Nie zrezygnowaliśmy z naszych starań - mówi Krzysztof Jałosiński, prezes ZAK.

Jeżeli wniosek ZAK (współpracuje z PKE) pomyślnie zostanie oceniony w MG to wówczas trafi do Komisji Europejskiej. Ta ponownie podda go ocenie. Ostatecznie o tym, czy projekt zaaprobować będzie decydował także Europejski Bank Inwestycyjny. Podda wiec całą koncepcje jeszcze jednemu badaniu finansowemu.
Całość inwestycji w ZAK-u szacowana jest na 5,5 mld zł. Takich pieniędzy zarówno ZAK (nawet w połączeniu z ZAT) i PKE nie mogą wydać.

Jednakże około połowy kwoty zapewni program NER 300. Resztę będzie pochodziło z funduszy rządowych, oraz kilku lub nawet kilkunastu funduszy z innych państw. Wkład własny ZAK i PKE może więc około 5 proc. całej wartości inwestycji.

Jednak czy w ogóle do dalszych rozmów dojdzie zależeć będzie od decyzji MG, który to resort ma czas do maja.

Przypomnijmy. Instalacja miałaby się składać z dwóch reaktorów zgazowania, z produkcją gazu syntezowego. Wybudowanie trzeciego reaktora wyeliminowałoby potrzebę importu przez ZAK. gazu ziemnego z zagranicy.

Kompleks będzie całkowicie bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Dzięki połączeniu technologii IGCC i CCS oraz wprowadzeniu do procesu spalania biomasy możliwe jest uzyskanie zerowej emisji pierwiastka węgla do atmosfery. Łączne zmniejszenie emisji CO2 dla samego zakładu wyniesie ok. 3,3 mln ton rocznie.

W kompleksie zastosowane będą dwie metody utylizacji CO2 powstałego w wyniku zgazowania węgla: 26 proc. trwałe uwięzienie w produktach chemicznych (metanolu, moczniku), 66 proc. podziemne składowanie w głębokich warstwach porowatych skał

Optymalne parametry do składowania CO2 posiadają porowate piaskowce z okresu jury i trasu, zalegające poniżej 1 km pod powierzchnią ziemi. Polska posiada odpowiednią strukturę geologiczną, a atrakcyjne obszary do zatłaczania CO2 znajdują się w rejonach Łodzi i Częstochowy. Transport wychwyconego dwutlenku węgla do docelowego miejsca składowania odbywać się będzie poprzez rurociąg. Parametry przesyłowe umożliwią zaangażowanie innych emitentów z regionu Górnego Śląska, którzy zdecydują się na wdrożenie instalacji CCS (np. huty, kopalnie, inne elektrownie).

KOMENTARZE (16)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP