Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZAK: 20 mln zł dofinansowania na proekologiczną inwestycję

Autor: wnp.pl (AH)
14-11-2009 10:30
ZAK: 20 mln zł dofinansowania na proekologiczną inwestycję

ZAK otrzyma 20 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę Instalacji Kwasu Azotowego TK V.

Środki zostaną przekazane firmie w ramach puli Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Działanie 4.3 Dostosowanie do najlepszych dostępnych technik (BAT) na realizację inwestycji budowy Instalacji Kwasu Azotowego TK V. Kwota dotacji w wysokości 20 mln PLN stanowi 8,66 % kosztów kwalifikowanych inwestycji, tj. 230,96 mln PLN.
Projekt inwestycyjny otrzymał 8 punktów i uplasował się na 9 lokacie listy rankingowej konkursu nr 1/POIiS/4.3/06/2008, ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z siedzibą w Warszawie.

- Nasza Spółka otrzymała maksymalną kwotę dofinansowania w ramach tego programu. W dobie kryzysu liczy się każda suma dotacji, stąd też duży nacisk kładziemy na pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji – podkreśla Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu ZAK S.A.

Budowa Instalacji Kwasu Azotowego TK V jest jedną z największych inwestycji realizowanych obecnie w spółce. Jej całkowity koszt szacuje się na blisko 300 mln zł. Decyzja o realizacji inwestycji podyktowana była dostosowaniem instalacji do zaostrzających się przepisów unijnych, w tym do spełnienia wymagań najlepszych dostępnych technik (BAT).

Realizacja projektu pozwoli na uzyskanie efektu ekologicznego w postaci redukcji emisji związków takich jak: NOx, CO2 i pyłów, a ponadto zostanie zredukowana energochłonność procesów technologicznych oraz ich materiałochłonność (np. zmniejszenie zużycia amoniaku).

Działania związane z inwestycją zostały rozpoczęte półtora roku temu. 25 kwietnia 2008 roku podpisano kontrakt z czeską firmą Chemoprojekt S.A., która jest głównym wykonawcą inwestycji. W dniu 24 czerwca w ZAK S.A. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Instalację Kwasu Azotowego TK V.

Instalacja ma zostać oddana do użytku we wrześniu 2011 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP