Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ZA Puławy pomogły unowocześnić zakłady w Indiach

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-04-2012 09:08

Zakłady Azotowe Puławy wzięły udział w usprawnieniu instalacji kaprolaktamu w Indiach. Był to kolejny zagraniczny projekt zrealizowany z wykorzystaniem polskiego procesu produkcji kaprolaktamu.

Od uruchomienia w Puławach produkcji kaprolaktamu, polscy specjaliści wdrożyli wiele rozwiązań, które poprawiły zarówno, jakość otrzymywanego produktu jak również obniżyły energochłonność procesu. Jednym z rozwiązań poprawiających jakość otrzymywanego cykloheksanonu, poprzez wyprowadzenie z obiegu nagromadzających się związków ubocznych, był węzeł do usuwania zanieczyszczeń z obiegu destylacji cykloheksanonu. Takie rozwiązanie zastosowano właśnie w indyjskiej firmie GSFC Vadodara.
Jesienią 2009 roku podpisano kontrakt pomiędzy firmą GSFC India Vadodara, a Zakładami Azotowymi Puławy we współpracy z Instytutem Chemii Przemysłowej z Warszawy przy udziale ENCO Engineering Szwajcaria na projekt oraz uruchomienie instalacji do usuwania zanieczyszczeń krążących.

Wykorzystując doświadczenie zdobyte na instalacji pracującej w Puławach oraz opierając się na założeniach ICHP Warszawa, puławskie biuro projektowe PROZAP wykonało projekt instalacji. Na początku roku 2011 podczas spotkania ze stroną indyjską, które odbyło się w Tarnowie, przedyskutowano wszystkie, pojawiające się na tym etapie, problemy oraz zaproponowano ich rozwiązania. Po zatwierdzeniu dokumentacji rozpoczął się etap budowy instalacji w GSFC Vadodara. Od początku projektu, czyli od momentu podpisania stosownej umowy, Zakłady Azotowe Puławy brały czynny udział w całym projekcie. Zadanie zakończyło się z chwilą uruchomienia, pod koniec lutego bieżącego roku, nowej instalacji do usuwania zanieczyszczeń.

- Podczas uruchamiania zaproponowano stronie indyjskiej odpowiednią konfigurację pracy całej instalacji z nowym węzłem do usuwania zanieczyszczeń – mówi Remigiusz Sylwestrowicz, kierownik Wydziału Cykloheksanonu Zakładów Azotowych Puławy.

- Nasza propozycja została wdrożona, dzięki czemu już po trzech dniach pracy układu osiągnięto gwarantowany umową poziom zanieczyszczeń, a po kolejnych dwóch dniach poziom był lepszy od oczekiwanego. Praca nowego węzła wpłynęła w krótkim czasie na poprawę jakości głównego produktu – cykloheksanonu – dodaje Sylwestorwicz.

Współpraca Puław z GSFC India Vadodara sięga końca lat 80-ych, kiedy ruszyły prace projektowe dla nowej instalacji Cykloheksanonu opartej o polski proces Cyclopol. W pracach tych uczestniczyło biuro projektowe Tarnów, Instytut Chemii Przemysłowej – Warszawa we współpracy z Zakładami Azotowymi Puławy oraz firmą projektową UHDE India. Cały projekt koordynowany był przez firmę ENCO ze Szwajcarii.

- Należy podkreślić, że zarówno prace projektowe, budowa instalacji oraz jej uruchomienie odbyło się bardzo sprawnie. Mamy już sygnały ze strony indyjskiej, o zainteresowaniu dalszą współpracą z naszą firmą-– podkreśla z satysfakcją Paweł Bielski, dyrektor Pionu Strategii i Rozwoju Zakładów Azotowych Puławy , kierujący zespołem ds. realizacji indyjskiego projektu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP