ZA Puławy: dobre perspektywy przed nawozami

ZA Puławy: dobre perspektywy przed nawozami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tegoroczne perspektywy dla segmentu nawozowego są dobre zarówno jeśli chodzi o wolumeny, jak i ceny. Problemów przysparzać może natomiast obszar chemiczny, gdzie ceny produktów finalnych spadają, w przeciwieństwie do kosztów surowca - ocenia Marek Kapłucha, członek zarządu ZA Puławy.

Kaprolaktam jest na stosunkowo niskim poziomie cenowym i prawdopodobnie sytuacja taka utrzyma się w dalszej części roku. Melamina w styczniu i lutym zdrożała, ale nie wiadomo, czy ta tendencja utrzyma się w kolejnych kwartałach.

„Biznes nawozowy jest przewidywalny. Sytuacja segmentu jest dobra zarówno jeśli chodzi o ceny, jak i wielkość sprzedaży. W bieżącym roku obrotowym powinniśmy powtórzyć wolumeny osiągnięte rok wcześniej” – powiedział PAP Marek Kapłucha.

Udział nawozów w sprzedaży stopniowo rośnie.

„Obecnie jest to już 66 proc., podczas gdy jeszcze niedawno udział części nawozowej wynosił 55 proc.” – dodał członek zarządu spółki.

Powoli sytuacja segmentu będzie się jednak zmieniać w związku z otwieraniem się Unii Europejskiej na inne rynki i stopniowym znoszeniem ceł AD na nawozy.

„Uwolniony został już rynek ukraiński, ale to nie ma dla nas znaczenia – na Ukrainie cena gazu jest wyższa niż u nas, a efektywność instalacji pozostawia wiele do życzenia. W Polsce potrzebujemy 845 m sześc. gazu do wyprodukowania jednej tony amoniaku, tam potrzeba aż 1300 m sześć.” – powiedział Kapłucha.

Dodał, że większym problemem może być zniesienie ceł antydumpingowych na saletrę z Rosji od 13 lipca tego roku oraz potencjalne zniesienie ceł na nawozy z USA, które może nastąpić, według rynkowych spekulacji do dwóch lat.

„Analitycy zakładają, że po zniesieniu ceł z Rosji około 10 proc. naszego rynku nawozów mogą przejąć tamtejsi producenci. Z kolei USA ma nad nami przewagę kosztową – odkąd uruchomiono tam wydobycie gazu łupkowego, gaz wyraźnie potaniał, co bezpośrednio przekłada się na efektywność produkcji” – powiedział Kapłucha.

"Dlatego też inwestujemy w nowe specjalistyczne produkty nawozowe z domieszką siarki, których brakuje na polskim rynku" - dodał.

Przedstawiciele spółki ostrożnie oceniają perspektywy segmentu chemicznego.

„Kaprolaktam jest stosunkowo tani. Wpłynął na to wzrost mocy produkcyjnych w Chinach. W ubiegłym roku zwiększyły się one o 600 tys. ton. Nie ma na rynku sygnałów, by ten trend miał się w najbliższym czasie zmienić” – powiedział członek zarządu spółki.

Dodatkowym niekorzystnym czynnikiem jest wzrost cen benzenu używanego do produkcji kaprolaktamu na przestrzeni drugiej połowy ubiegłego roku.

„Wspólnie z Tarnowem pracujemy nad koncepcjami dotyczącymi tego produktu w ramach prac konsolidacyjnych” – powiedział Kapłucha.

Wspólny projekt Puław i Azotów Tarnów dotyczący instalacji kaprolaktamu w Chinach ze względu na tę sytuację jest opóźniony.

„Teoretycznie istnieją jeszcze możliwości realizacji tej inwestycji, wciąż mamy kontakt z partnerami z Chin zainteresowanymi wspólnym przedsięwzięciem, ale dzisiejsze otoczenie rynkowe nie sprzyja takim decyzjom. Mniejsze są szanse na realizację tej inwestycji teraz niż jeszcze rok temu” – powiedział Kapłucha.

Do Azji Puławy sprzedają ok. 90 proc. produkowanego kaprolaktamu.

Dodał, że spółka próbuje też ograniczać koszty produkcji tego surowca.

Udział sprzedaży kaprolaktamu w przychodach ZA Puławy wynosi obecnie ok. 17 proc.

Lepiej przedstawia się sytuacja w przypadku melaminy. Ceny tego produktu wzrosły w styczniu i w lutym w związku z czasowym wstrzymaniem produkcji z powodu kłopotów technicznych lub planowanych remontów w innych zakładach produkcyjnych, m.in. w Niemczech.

„To spowodowało wzrost cen produktu pod koniec 2012 roku i na początku tego roku” – powiedział Kapłucha.

Dodał jednak, że nie wiadomo jak długo utrzyma się ta tendencja.

Udział sprzedaży melaminy w ogólnych przychodach spółki wynosi ok. 20 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZA Puławy: dobre perspektywy przed nawozami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!