Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wojna Grupy Ciech i Air Products: wszystkie drogi prowadzą do sądu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
14-02-2013 17:00
Wojna Grupy Ciech i Air Products: wszystkie drogi prowadzą do sądu

W połowie października Ciech i należące do niego Zakłady Chemiczne Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę "sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych" związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł).

Fot. mat. pras.

Przedmiotem sporu między chemicznymi firmami jest kwestia współpracy z wchodzącym w skład Grupy Ciech Zachemem. Air Products uważa, że umowa o współpracy nie została skutecznie wypowiedziana. Ciech wprost przeciwnie. W grę wchodzą nawet setki milionów złotych ewentualnych odszkodowań.

Air Products w przesłanym portalowi wnp.pl obszernym oświadczeniu zwraca uwagę, że współpraca z Zachemem przebiegała pomyślnie wiele lat:
„Od dwudziestu lat firma Air Products dostarczała TDA (aminy) do Zakładów Chemicznych Zachem. Zachem wykorzystywał TDA do produkcji TDI. Podczas wieloletniej współpracy Zachem akceptował dostawy TDA pochodzące zarówno z fabryki Air Products w Pasadenie w Stanach Zjednoczonych, jak i z fabryki w Dormagen w Niemczech. Otrzymywanie TDA z fabryki w Dormagen pozwalało Zachemowi poczynić znaczące oszczędności rzędu kilku milionów dolarów rocznie” - czytamy w oświadczeniu.

Jak zaznacza Air Products „aktualna umowa na dostawy TDA została zwarta między firmami Air Products i Zachem na czas określony i obejmuje lata 2012-2018. Umowa nie ogranicza firmy Air Products do dostarczania TDA wyłącznie z fabryki w Pasadenie pod warunkiem, że TDA spełnia wszystkie wymagania techniczne zawarte w umowie. Dostarczana przez Air Products TDA zawsze spełniała te wymagania”.

Według dosatwcy TDA w 2011 roku Ciech (główny udziałowiec spółki Zachem) poinformował Air Products o trudnej sytuacji finansowej Zachemu i poprosił o udzielenie znaczących upustów cenowych na zakup TDA. W wyniku zapewnień Ciechu, iż takie upusty pozwolą Zachemowi prowadzić działalność na rynku TDI w czasie trwania obecnej umowy tj. do roku 2018, w latach 2011-2012 Air Products udzielił firmie upustów cenowych na zakup TDA na łączną kwotę 16 mln dolarów. Dopiero w październiku 2012 roku, okazało się, iż w trakcie prowadzonych z Air Products negocjacji, Ciech jednocześnie planował sprzedaż dóbr niematerialnych Zachemu, związanych z produkcją TDI z zamiarem doprowadzenia do likwidacji tej firmy.

W 2012 roku firma Air Products poinformowała Zachem o planach zamknięcia swojej fabryki TDA w Pasadenie. Wywiązując się z zobowiązań wynikających z obecnej umowy, w 2012 roku firma Air Products kontynuowała nieprzerwane, prawidłowe i terminowe dostawy TDA do Zachem z fabryki w Dormagen, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wymagań jakościowych dla TDA określonych w umowie. W lutym 2012 roku Air Products zaproponował Zachemowi przeniesienie zobowiązań umowy z Air Products na firmę Bayer, jednak Zachem nie wyraził na to zgody.

Jednak we wrześniu 2012 roku Ciech wraz z Zachemem sprzedał spółkom firmy BASF za kwotę 43 mln euro większość dóbr niematerialnych dywizji TDI, m.in. kontraktów na TDI produkowanych przez Zachem oraz know-how związanego z produkcją TDI, z wyjątkiem samej fabryki Zachem. Tym samym Ciech ogłosił wyjście z rynku TDI.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (21)

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.88 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna





SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP