Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielu chętnych na akcje okołołupkowej firmy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-06-2014 09:51

Zakończyły się zapisy w publicznej ofercie akcji Baltic Ceramics Investments S.A., spółki specjalizująca się w produkcji proppantów ceramicznych, materiału wykorzystywanego m.in. do poszukiwania oraz wydobycia gazu i ropy naftowej ze skał łupkowych. Z emisji spółka pozyskała 4,5 mln zł.

Oferta publiczna nowej emisji akcji serii M trwała w dniach od 19 do 29 maja. Ostatecznie 514 inwestorów objęło łącznie 1.594.203 akcje po cenie emisyjnej 2,80 zł za akcję. Udział nowych inwestorów w akcjonariacie spółki wyniesie ok. 3,5 proc. Przydział akcji nastąpił drugiego czerwca 2014 roku.
Pozyskane z emisji środki zostaną przeznaczone na budowę pierwszego na terenie Unii Europejskiej zakładu produkującego proppanty ceramiczne. Inwestycja powstająca w Lubsku (woj. lubuskie) jest realizowana z dotacji w wysokości 33,1 mln zł, przyznanej w ramach działania 4.4. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

– Jesteśmy zadowoleni z przeprowadzonej oferty publicznej oraz liczby otrzymanych zapisów. Pomimo trudnej sytuacji na rynku pierwotnym, udało nam się przekonać do inwestycji ponad pół tysiąca inwestorów, głównie indywidualnych. Cieszy nas to, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem osób prywatnych – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu Baltic Ceramics Investments S.A.

– Dopuszczaliśmy sytuację, w której wpływy z emisji akcji będą niższe niż ich górna granica przewidziana w uchwale emisyjnej. Po zakończeniu oferty nasza sytuacja finansowa jest bardzo dobra i umożliwia nam budowę zakładu zgodnie z harmonogramem. Mamy 33,1 mln zł z dotacji, dysponujemy również środkami na zakup maszyn i urządzeń w wysokości przekraczającej 13 mln zł, a teraz pozyskaliśmy 4,5 mln zł z oferty publicznej. Pozostałą kwotę uzupełnimy kredytem bankowym, w sprawie którego rozmowy już trwają oraz ewentualnie sprzedażą zbędnej nieruchomości przemysłowej Baltic Ceramics S.A., która jest wyceniana w operacie szacunkowym na ponad 7 mln zł. Nie przewidujemy zatem żadnych przesunięć w czasie jeśli chodzi o harmonogram inwestyc – dodaje Woźniak.

Proppanty ceramiczne wpływają na zwiększenie efektywności poszukiwania i wydobycia węglowodorów, w tym gazu łupkowego. Wykorzystywane są w procesie szczelinowania hydraulicznego, metody stosowanej na złożach konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Nowy zakład, powstający w Lubsku (woj. lubuskie), budowany przez Baltic Ceramics S.A., zostanie uruchomiony w II półroczu 2015 r., i będzie produkował docelowo 135 tys. ton proppantów rocznie, odpowiadając na ok. 5 proc. światowego zapotrzebowania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP