Wielkie przejęcia producentów farb

Wielkie przejęcia producentów farb
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W światowej branży producentów farb i lakierów nadszedł czas fuzji i przejęć, które dotykają największych graczy. W przyszłym roku z tegorocznej dziesiątki największych producentów zostanie najwyżej osiem firm

Światowy rynek farb i innych materiałów malarskich jest oceniany nawet na 85 miliardów dolarów rocznie.

Firma analityczna Datamonitor, która szacuje jego wartość na trochę mniej, bo około 72 mld USD, podaje w swoich raportach, że w zeszłym roku wzrósł o 5,7 proc. Przewiduje, że do 2011 r. rynek ten powinien powiększyć się o 29 proc. i osiągnąć wartość 92,5 mld USD. Na świecie zużyje się wtedy 35,5 mln ton różnego rodzaju farb, lakierów czy podkładów, o ponad 5 milionów ton więcej niż rok temu - wylicza "Parkiet".

Na razie pierwsze skrzypce w branży gra holenderska firma Akzo Nobel, która w Polsce jest właścicielem włocławskiego Nobilesu. Z wyrobu i sprzedaży farb, lakierów, materiałów klejących i tym podobnym produktów grupa w zeszłym roku uzyskała 7,8 mld USD przychodów.

Pierwszą trójkę uzupełniały dwie inne zachodnioeuropejskie firmy: niemiecki Henkel, który wytwarza materiały lakiernicze dla odbiorców przemysłowych (choć do statystyk zalicza mu się też sprzedaż klejów czy mas szpachlowych, oferowanych także na rynku detalicznym), i brytyjska ICI Group, producent farb m.in. marki Dulux.

Raczej przesądzone jest rychłe zniknięcie z rankingów holenderskiej grupy SigmaKalon, właściciela Polifarbu Cieszyn-Wrocław, która ze sprzedażą 2,4 mld USD zamykała ostatnio pierwszą dziesiątkę.

SigmaKalon od ponad czterech lat jest własnością funduszu private equity Bain Capital z USA. Jednak ten postanowił ją sprzedać. Licytacja, w której wzięło udział sześć podmiotów - dwa z branży i czterech inwestorów finansowych - została przeprowadzona w drugiej połowie lipca. Wyłoniła oferenta, który został zaproszony do ekskluzywnych negocjacji - informuje "Parkiet".

Ten potencjalny nowy właściciel SigmaKalon też jest narodowości amerykańskiej. Jest nim spółka PPG Industries, numer pięć na liście największych wytwórców farb - sprzedaje je pod markami Pittsburgh Paints i Monarch. Ma zapłacić za SigmaKalon 2,2 mld euro. Za sprawą tego zakupu przychody PPG Industries z rynku europejskiego podwoją się, a zatrudnienie powiększy się o 10 tys. osób. Co podkreślają szefowie PPG, firmy bardzo dobrze uzupełniają się pod względem geograficznym.

Nieco mniej pewna jest transakcja zakupu ICI Group przez Akzo Nobel. Holendrzy mogliby dzięki niej zdecydowanie umocnić się na pozycji lidera rynku farbiarskiego, zwiększając udział w nim do 15 proc. Zyskaliby też lepszą pozycję za Atlantykiem i na rynkach wschodzących. Ponadto dzięki tej transakcji Akzo, którego dotychczasowa oferta skierowana jest przede wszystkim do odbiorców przemysłowych (farbami holenderskiej spółki malowane są np. samoloty Airbusa), umocniłoby się w segmencie farb dekoracyjnych - czytamy w "Parkiecie".

Przejęcie ICI nie jest jednak jeszcze przesądzone. Akzo Nobel, które ma pieniądze na transakcję dzięki sprzedaży w tym roku swojej jednostki farmaceutycznej Organon BioSciences, wciąż potrzebuje akceptacji dla tej fuzji od udziałowców brytyjskiego koncernu.

W zakupy na Wyspach Holendrzy zaangażowali też niemiecki koncern Henkel, który ma zapłacić 2,7 mld funtów za należące do ICI działy produkcji materiałów klejących i materiałów dla elektroniki. Akzo Nobel oczekuje, że zamknie transakcję przejęcia do końca roku.

Jeśli z jakiegoś powodu deal jednak nie wypali, po ICI może ustawić się kolejka chętnych. Przejęciem brytyjskiej firmy interesował się, według agencji Reutera, amerykański koncern Dow Chemical.

Zresztą firmy zza oceanu generalnie są zainteresowane ekspansją zagraniczną, zapewne z powodu obaw o kondycję rodzimego rynku remontowo-wykończeniowego (wiele z nich notuje pogorszenie wyników finansowych). Chęć zakupu SigmaKalon, poza PPG z Pittsburga, zgłaszał także amerykański koncern farbiarski Sherwin-Williams - czytamy w "Parkiecie".

Poza Dow Chemical, jako potencjalnych chętnych do przejęcia ICI wymieniano też niemiecki koncern BASF i Reliance z Indii.

Część analityków uważa, że jeśli sprzeciw udziałowców Akzo Nobel będzie tak duży, że nie uda się doprowadzić do przejęcia ICI Group, wówczas samo Akzo, farbiarski lider, może stać się celem dla jednego z konkurentów - wyjaśnia dziennik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielkie przejęcia producentów farb

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!