Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceprezes Grupy Azoty o pracach nad fuzją Puław i Tarnowa

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-03-2013 09:01
Wiceprezes Grupy Azoty o pracach nad fuzją Puław i Tarnowa
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Połączenie Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Azotowych Tarnów to największe wyzwanie jakie czeka branżę chemiczną. Od "jakości" połączenia będzie zależało to, czy fuzja przyniesie założone efekty. O tym, co się dzieje w obu spółkach w kwestii połączenia mówi portalowi wnp.pl Andrzej Skolmowski, wiceprezes Tarnowa.

Nasz rozmówca obok Marka Kapłuchy, członka zarządu ZA Puławy jest szefem ds. Konsolidacji obu firm.
Jak przebiega obecnie proces połączenia?

- Trwają prace specjalnych zespołów, których zadaniem jest wypracowanie takiego modelu biznesowego, aby przyniósł on, jak największe korzyści dla obu spółek. Nie jest to zadanie proste.

Ile jest takich zespołów?

- Czternaście, m.in. jeden zajmuje się strategią i inwestycjami, inny synergiami w zakupach, a kolejny komunikacją. Jeszcze inne organizacją i zarządzaniem oraz nawozami. Każdy ma ważne zadanie. We wszystkich zespołach uczestniczą zarówno przedstawiciele Puław jak i Tarnowa. Powołaliśmy także zespół ds. dialogu społecznego po to, by informacje o postępie prac docierały do pracowników obu firm oraz liderów społecznych.

Jak liczne są zespoły?

- To zależy od wagi zagadnień i problemów do rozwiązania. W niektórych zespołach znajdują się trzy osoby reprezentujące firmę, w innych jest ich więcej. Zespół zespołowi nie jest równy. Bo też zakres prac jest różny.

Jakie było kryterium wyboru przedstawicieli do zespołów?

- Decydowały względy merytoryczne. To znaczy, że w zespołach są osoby zarówno z Zakładów Chemicznych Police, jak i Zakładów Azotowych Kędzierzyn, Gdańskich Fosforów oraz innych spółek Grupy. Wyszliśmy z logicznego założenia, że skoro mamy specjalistów w innych zakładach, to powinni oni uczestniczyć w rozmowach.

Zapewne to najczęściej zadawane pytanie, ale kiedy pierwsze efekty?

- Rozumiem, że akcjonariusze chcieliby, aby odpowiedź pojawiła się jak najszybciej. Sami także chcemy jak najrychlej wskazać możliwe synergie, czy rozwiązania, dające Puławom i Tarnowowi przewagi konkurencyjne. Tyle, że zbyt szybka praca może spowodować błędy, a tego chcemy przecież uniknąć. Do tego dochodzą kwestie pozyskiwania danych potrzebnych do analiz. Czasem trzeba na nie poczekać, to powoduje, że prace muszą potrwać.

Czy w pracach pomagają wam zewnętrzni doradcy?

- Nasze doświadczenia związane z przejęciami chcemy wzbogacić o najlepsze praktyki stosowane w innych tego typu projektach. Zważywszy na to, że materia jest tak skomplikowana, uznaliśmy, że warto, by doradzał nam partner zewnętrzny. Jest nim międzynarodowa firma doradztwa strategicznego The Boston Consulting Group. Chcemy poznać doświadczenia innych dużych grup międzynarodowych, bo warto podpatrywać najlepszych. Zdajemy sobie również sprawę z tego , że oczekiwania wobec nas są ogromne.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (19)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP