PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceprezes Grupy Azoty: musimy walczyć w Europie o swoje

Autor: WNP.PL (Rozmawiał Dariusz Malinowski)
06-09-2015 12:42
Wiceprezes Grupy Azoty: musimy walczyć w Europie o swoje

Ważnym osiągnięciem w pracach FE była kwestia antydumpingu w odniesieniu do rosyjskiej saletry produkowanej na bazie dużo tańszego gazu - mówi Marek Kapłucha.

Fot. mat. pras.

O głównych europejskich wyzwaniach dla branży nawozowej oraz o tym dlaczego warto intensywnie uczestniczyć w pracach organizacji skupiającej europejski przemysł nawozowy - mówi portalowi wnp.pl Marek Kapłucha, wiceprezes Grupy Azoty.

Niedawno został Pan po raz drugi wiceprezesem bardzo ważnej dla branży nawozowej organizacji Fertilizers Europe. Co w praktyce oznacza to dla Grupy Azoty i dla polskiego przemysłu chemicznego?
- Jesteśmy istotnym podmiotem produkującym nawozy mineralne w Europie. Myślę, że moja pozycja w Fertilizers Europe, ale również pozycja członka zarządu FE Andrzeja Skolmowskiego, to potwierdzenie znaczącej roli Grupy Azoty w europejskim przemyśle chemicznym i nawozowym w szczególności.

Przynosi to także Grupie Azoty istotne i wymierne korzyści. Uczestniczymy aktywnie w wielu komitetach i w wielu obszarach aktywności Fertilizers Europe. Mamy dzięki temu wpływ na stanowisko całej organizacji w jej kontaktach z organami Unii Europejskiej, zarówno jeśli chodzi o kontakty z Komisją Europejską, jak i Parlamentem. Oznacza to, że bierzemy de facto aktywny udział w procesach legislacyjnych całej Unii, co jest bez wątpienia faktem nie do przecenienia.

Co dzięki takiemu zaangażowaniu udało się już uzyskać?

- Ważnym osiągnięciem w pracach FE była kwestia antydumpingu w odniesieniu do rosyjskiej saletry produkowanej na bazie dużo tańszego gazu, który w takich cenach nie jest możliwy do pozyskania przez odbiorców europejskich. Okres ochronny w Unii Europejskiej zakończył się w minionym roku. Między innymi dzięki staraniom Grupy Azoty, w szczególności jej wkładu w ramach prac Komitetu ds. Handlu, udało się FE tę ochronę przedłużyć o kolejne pięć lat.

To dosyć istotny ogranicznik ewentualnego, zwiększonego importu ze strony Rosji i cieszę się, że udało się to osiągnąć. 47 euro [na tonie przyp. aut.] przy średniorocznych cenach saletry na poziomie 1100-1200 zł to istotna ochrona dla europejskiego rynku. Bez wątpienia gdyby nie Fertilizers Europe i gdyby nie działania Grupy Azoty w ramach organizacji pewnie nie udałoby się wywalczyć tego korzystnego rozwiązania.

Czy jednak warto być i aktywnie działać w Fertilizers Europe?

- Oczywiście. Pamiętajmy, że Fertilizers Europe jako organizacja jest zapraszana na spotkania, na których stowarzyszenia mogą prezentować postulaty i potrzeby poszczególnych gałęzi przemysłu. W Unii nie ma zwyczaju, by w spotkania typu high level group meetings - organizowanych przez komisarzy Komisji Europejskiej, były zapraszane konkretne firmy, a organizacje takie jak Fertilizers Europe jak najbardziej w nich uczestniczą. Dzięki temu głos nie tylko Grupy Azoty, ale całego polskiego przemysłu chemicznego, jest wyraźniej słyszany w Brukseli. Na tego typu spotkaniach są nie tylko członkowie Komisji, ale także przedstawiciele krajów członkowskich UE i organizacji pozarządowych (NGO).

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

69.00 PLN -1.84 (-2.60%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP