PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceminister Rafał Baniak o nowym kształcie polskiej chemii

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
01-02-2013 11:42
Wiceminister Rafał Baniak o nowym kształcie polskiej chemii
Fot. MSP

Władza w spółkach Grupy Azoty ma być sprawiedliwie podzielona między Azoty Tarnów i ZA Puławy, Ciech skupi się na produkcji sody, a ARP czeka aktualizacja strategii - tego od podległych mu spółek oczekuje Rafał Baniak, wiceminister skarbu.

Jak będzie wyglądał sposób zarządzania Grupą Azoty po połączeniu z Puławami, chodzi o kształt zarządu: ile osób z każdej ze spółek, kto będzie odpowiadał za poszczególne obszary działalności spółki, kto zostanie prezesem połączonej grupy, - kształt rady nadzorczej, gdzie będą ulokowane centra poszczególnych segmentów produkcyjnych np. nawozy azotowe Puławy, kaprolaktam Tarnów itd.
- Zarządy spółek będą składały się z obecnych członków zarządów ZAT i ZAP w taki sposób, że w zarządzie ZAT na 4 lub 6 członków zarządu, 2 lub 3 to będą obecni członkowie zarządu ZAP i odwrotnie, na 4 lub 6 członków zarządu ZAP połowa, czyli 2 lub 3 to będą obecni członkowie zarządu ZAT. Rada nadzorcza w ZAT będzie wybierana przez walne zgromadzenie. Nie wiemy, jaki będzie skład rady, decyzję podejmą akcjonariusze. Pewne jest, że dwóch członków to będą członkowie niezależni oraz to, że w radzie znajdą się przedstawiciele pracowników, zgodnie ze statutem spółki.

Chcę podkreślić, że cały proces konsolidacji jest koordynowany przez wspólnie powołany w tym celu komitet sterujący, składający się w równej liczbie z przedstawicieli obu stron. Komitet zapewnia bieżącą współpracę pomiędzy stronami i przygotowanie szczegółowego planu konsolidacji, który uwzględni optymalizację struktury, model zarządzania i organizacji Grupy Azoty, by jak najlepiej wykorzystać efekt synergii.

Czego resort skarbu oczekuje po połączeniu Grupy Azotów z Puławami?

- Przede wszystkim wykorzystania synergii. Rynek już pozytywnie wycenił to połączenie dwóch równorzędnych partnerów. Powstaje grupa chemiczna, która będzie jednym z liderów w Europie. W takim kształcie zyska większą przewagę konkurencyjną niż dwie mniejsze grupy. Akcje obu spółek poszły w górę.

Obecnie jednym ze zmartwień skarbu państwa jest Ciech - przechodzi proces gruntownej restrukturyzacji.

- Trwają programy naprawcze i restrukturyzacyjne w każdej ze spółek Ciechu. Docelowo podstawą biznesu tego przedsiębiorstwa ma być produkcja sody. Spodziewamy się, że wszystkie spółki, których sprzedaż leży w interesie Grupy Ciech, mogą znaleźć nowych właścicieli.

Ważnym, choć trudnym fragmentem restrukturyzacji Ciechu stało się zamknięcie instalacji produkcyjnych Zachemu. Nie ma żadnego modelu biznesowego dla dalszej działalności tej firmy, który wskazaliby doradcy lub sama spółka, a który byłby opłacalny. Stąd decyzja o wyjściu Ciechu z Zachemu. Została ona pozytywnie przyjęta przez rynek: istotnie wzrosła wycena akcji Ciechu.

KOMENTARZE (22)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP