Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ważny krok w stronę fuzji Tarnowa i Puław zrobiony

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-08-2012 13:36
Ważny krok w stronę fuzji Tarnowa i Puław zrobiony

Zakłady Azotowe Puławy.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Zakończyło się przyjmowanie zapisów w ramach ogłoszonego przez Azoty Tarnów wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji Zakładów Azotowych Puławy. Złożono zapisy na 1 968 083 akcji stanowiących 10,3 proc. kapitału zakładowego puławskiej firmy. Zarząd Tarnowa podjął decyzje o nabyciu akcji w ramach wezwania.

Wezwanie to część ogłoszonej 13 czerwca 2012 r. zaktualizowanej strategii Azotów Tarnów, która została zaakceptowana przez głównych akcjonariuszy spółki, w tym Skarb Państwa.
Celem tej strategii jest utworzenie europejskiego lidera przemysłu chemicznego i spółki zdolnej do efektywnej konkurencji w skali globalnej, oraz lidera polskiego rynku kapitałowego i kandydata do wejścia do indeksu WIG20.

Czytaj także: Kompania Węglowa sprzedała akcje Puław

Gotówkowe wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji ZA Puławy jest pierwszym krokiem w realizacji strategii Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach przygotowują również ofertę wymiany akcji dla pozostałych akcjonariuszy ZA Puławy wg ogłoszonego parytetu wymiany 2,5 akcji Azotów Tarnów za 1 akcję ZA Puławy. Jak informuje tarnowska spółka prace te przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Spółka obecnie pracuje nad przygotowaniem prospektu emisyjnego, który zostanie złożony w Komisji Nadzoru Finansowego. Oferta wymiany akcji zostanie przeprowadzona po zatwierdzeniu przez KNF i publikacji prospektu oraz po otrzymaniu przez Azoty Tarnów zgody na dokonanie koncentracji.

- Wynik wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji ZA Puławy jest dobrym sygnałem. Potwierdza, że realizowana przez Azoty Tarnów strategia Spółki i nasze sukcesy w konsolidacji sektora chemicznego w Polsce powodują, że większość inwestorów posiadających Puław jest zainteresowana objęciem akcji w skonsolidowanej Grupie - mówi Jerzy Marciniak, prezes Grupy Tarnów.

Jak zaznacza: zarząd Azotów Tarnów jest zadowolony, że inwestorzy zamiast realizacji gotówkowych zysków z akcji ZA Puławy wybrali długoterminową inwestycję w Grupę. - Rozumiemy, że inwestorzy pozytywnie oceniają nasze propozycje konsolidacji i razem z nami oczekują efektów synergii z tej transakcji - powiedział Prezes Jerzy Marciniak.

- Mamy szansę stać się jedną z największych grup chemicznych w Europie. Ta sytuacja utwierdza nas w przekonaniu, ze akcjonariuszom obu firm zaproponowaliśmy optymalne rozwiązanie. Powstanie europejskiego lidera w przemyśle chemicznym spowoduje, że połączona Grupa będzie osiągać lepsze wyniki operacyjne, a nasi akcjonariusze uzyskają wyższy zwrot i płynność dla swoich inwestycji. Ta percepcja jest widoczna w wycenie obu spółek, a przede wszystkim w kursie akcji Azotów Tarnów, który wzrósł o blisko 20 proc. w przeciągu ostatniego miesiąca - dodał Jerzy Marciniak.

Dariusz Malinowski

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

WŁAŚNIE DODANE:

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP