PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ważna instalacja w Borucie-Zachem gotowa

Autor: WNP.PL (DM)
21-02-2016 15:48
Ważna instalacja w Borucie-Zachem gotowa
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Do końca pierwszego kwartału rozpocznie się normalna produkcja instalacji służącej do wywarzania biosurfaktantów. Właśnie nastąpił rozruch instalacji.

Zarząd poinformował, że nastąpiło podpisanie protokołu w sprawie odbioru końcowego i przekazania do użytkowania inwestycji pn. „Produkcja ekologicznych środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów”.
Zgodnie z charakterystyką odbieranej inwestycji, spółka zgodnie z założeniami patentowymi będzie wytwarzała biosurfaktant (surfaktynę) z biomasy powstającej z wytłaczania oleju z nasion rzepaku.

Po zapoznaniu się ze stanem zaawansowania robót i dokumentacją budowy strony stwierdziły, że: roboty budowlane były wykonywane w okresie od 1 stycznia 2014 roku do 30 grudnia 2015 roku, termin wykonania robót budowlanych i instalacyjnych zgodnie z wyżej wymienioną umową został dotrzymany a rozruch instalacji nastąpił w piątek 19 lutego.

Wykonawca inwestycji przekazał spółce kompletną dokumentację powykonawczą, atesty, certyfikaty, deklaracje zgodności na wbudowane materiały i urządzenia, wymagane przepisami szczegółowymi zaświadczenia i protokoły z przeprowadzonych prób i badań przez wykonawców.

Podczas przeglądu wykonanych robót budowlanych i instalacyjnych nie stwierdzono usterek.

Jednocześnie zarząd informuje, że zamierza rozpocząć właściwą produkcję do 31 marca 2016r. zgodnie z aneksem do umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 4.4. tytuł projektu: „Produkcja ekologicznych środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów.

Przypomnijmy, że półtora roku zajęło Borucie-Zachem wybudowanie linii produkcyjnej biosurfaktantów. Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 33,4 mln zł, z czego 19,4 mln pochodziło z dofinansowania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Co to są surfaktanty? To substancje posiadające zdolność zmieniania właściwości powierzchni cieczy, w której są rozpuszczone. Gromadzą się one na granicy dwóch faz i obniżają napięcie powierzchniowe pomiędzy nimi. Mają one również zdolność do zmniejszania napięcia powierzchniowego między powietrzem a cieczą lub pomiędzy płynami nie mieszającymi się z wodą (np. tłuszcze, rozpuszczalniki organiczne, produkty ropopochodne). Widocznym efektem działania surfaktantów może być tworzenie się emulsji lub piany.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP