Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ważna instalacja w Borucie-Zachem gotowa

Autor: WNP.PL (DM)
21-02-2016 15:48
Ważna instalacja w Borucie-Zachem gotowa
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Do końca pierwszego kwartału rozpocznie się normalna produkcja instalacji służącej do wywarzania biosurfaktantów. Właśnie nastąpił rozruch instalacji.

Zarząd poinformował, że nastąpiło podpisanie protokołu w sprawie odbioru końcowego i przekazania do użytkowania inwestycji pn. „Produkcja ekologicznych środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów”.
Zgodnie z charakterystyką odbieranej inwestycji, spółka zgodnie z założeniami patentowymi będzie wytwarzała biosurfaktant (surfaktynę) z biomasy powstającej z wytłaczania oleju z nasion rzepaku.

Po zapoznaniu się ze stanem zaawansowania robót i dokumentacją budowy strony stwierdziły, że: roboty budowlane były wykonywane w okresie od 1 stycznia 2014 roku do 30 grudnia 2015 roku, termin wykonania robót budowlanych i instalacyjnych zgodnie z wyżej wymienioną umową został dotrzymany a rozruch instalacji nastąpił w piątek 19 lutego.

Wykonawca inwestycji przekazał spółce kompletną dokumentację powykonawczą, atesty, certyfikaty, deklaracje zgodności na wbudowane materiały i urządzenia, wymagane przepisami szczegółowymi zaświadczenia i protokoły z przeprowadzonych prób i badań przez wykonawców.

Podczas przeglądu wykonanych robót budowlanych i instalacyjnych nie stwierdzono usterek.

Jednocześnie zarząd informuje, że zamierza rozpocząć właściwą produkcję do 31 marca 2016r. zgodnie z aneksem do umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 4.4. tytuł projektu: „Produkcja ekologicznych środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów.

Przypomnijmy, że półtora roku zajęło Borucie-Zachem wybudowanie linii produkcyjnej biosurfaktantów. Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 33,4 mln zł, z czego 19,4 mln pochodziło z dofinansowania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Co to są surfaktanty? To substancje posiadające zdolność zmieniania właściwości powierzchni cieczy, w której są rozpuszczone. Gromadzą się one na granicy dwóch faz i obniżają napięcie powierzchniowe pomiędzy nimi. Mają one również zdolność do zmniejszania napięcia powierzchniowego między powietrzem a cieczą lub pomiędzy płynami nie mieszającymi się z wodą (np. tłuszcze, rozpuszczalniki organiczne, produkty ropopochodne). Widocznym efektem działania surfaktantów może być tworzenie się emulsji lub piany.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


35 981 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 327 584 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 638 ofert w bazie

2 772 049 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP