Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Warta prawie 0,5 mld zł inwestycja nawozowa w Puławach gotowa

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
02-10-2015 09:14
Warta prawie 0,5 mld zł inwestycja nawozowa w Puławach gotowa

Łączne wydatki Puław dotyczące nowego kompleksu nawozowego to prawie 460 mln zł.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Wchodzące w skład Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy 15 października oficjalnie uruchomią instalację produkcyjną nawozów stałych. To końcowa inwestycja Nowego Kompleksu Nawozowego, którego całkowita wartość wyniosła ponad 450 mln zł.

Jak informuje spółka, całość umożliwi firmie zwiększenie potencjału produkcyjnego i zapewni elastyczność asortymentową. Koszt finalnej inwestycji Nowego Kompleksu Nawozowego to ponad 200 mln zł.
Warto podkreślić, że oddawane do użytku instalacje to efekt długotrwałych badań, w jakich kierunkach powinien rozwijać się biznes nawozowy w Puławach.

Kilka lat temu zarząd Zakładów Azotowych Puławy, na którego czele stał wówczas Paweł Jarczewski (obecnie szef całej Grupy Azoty) zapowiedział budowę nowego kompleksu nawozowego. Wówczas u progu światowego kryzysu wydawało się to ogromnym i ryzykownym wyzwaniem.

Już w 2013 roku spółka mogła pochwalić się gotową pierwszą częścią inwestycji. Do użytkowania przekazano pierwszą tej klasy w Europie i trzecią na świecie instalację odsiarczania spalin w technologii mokrej amoniakalnej oraz dwie inwestycje w ramach nowego kompleksu nawozowego: instalację do produkcji nawozów płynnych z dodatkiem siarki: PULASKA (190 tys. ton rocznie), RSMS oraz centrum logistyczne dla nawozów granulowanych. Nakłady na pierwszy etap inwestycji wyniosły 360 mln zł.

Łączne wydatki Puław dotyczące nowego kompleksu nawozowego to prawie 460 mln zł.

Obecnie oddawana jest do użytku instalacji do produkcji nawozów stałych PULGRAN i PULGRAN S.

Dlaczego inwestycja jest tak ważna dla Puław?

Już wiosną 2008 roku Puławy uruchomiły międzynarodowy projekt badawczy w zakresie wykorzystania nowych nawozów z dodatkiem siarki na doświadczalnych poletkach obszaru Polski, Czech i Niemiec.

Wyniki zakrojonych na szeroką skalę badań posłużyły do powiększenia oferty nawozowej o nowe produkty i sposoby ich aplikacji. Chodzi o nawozy z zawartością siarki na bazie mocznika i roztworu saletrzano-mocznikowego RSM. Na podstawie zebranych danych dokonano oceny nawozów nowej generacji przed wdrożeniem ich do dystrybucji.

W większości krajów Europy drastyczne ograniczenia emisji siarki doprowadziły do jej niedoboru w glebach uprawnych. Niedobory siarki szczególnie u roślin siarkolubnych (rzepak, trawy) i dodatnią reakcję na nawożenie tym składnikiem stwierdzono najpierw w Irlandii i Szkocji, a następnie w Anglii, Niemczech, Szwecji i Danii. Kraje Europy Centralnej i Wschodniej wykazują pewne opóźnienia w zakresie rozpoznania potrzeb nawozowych tym składnikiem dlatego wskazane było podjęcie badań w tym kierunku.

Obecne wymagania rolników dotyczące nawozów są coraz wyższy. Nowa instalacja powinna pomóc w ich sprostaniu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

71.40 PLN 1.39 (1.99%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP