Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Polsce powstanie najnowocześniejszy na świecie zakład produkcji kwasu MCAA

Autor: wnp.pl (DM)
04-05-2015 19:54
W Polsce powstanie najnowocześniejszy na świecie zakład produkcji kwasu MCAA
Fot. Fotolia

PCC Rokita poprzez poręczenia wsparła projekt inwestycji najnowocześniejszego na świecie i jedynego w Polsce zakładu produkującego ultra czysty kwas monochlorooctowy (MCAA). Inwestycja realizowana jest przez spółkę nienależącą do Grupy PCC Rokita, PCC MCAA.

Zakład będzie jedynym w Polsce producentem kwasu monochlorooctowego o wysokiej czystości, który wykorzystywany jest w wielu branżach, m.in. w produkcji środków ochrony roślin, środków higieny osobistej, tworzyw sztucznych, żywności, farmaceutyków i kosmetyków. Używany jest także w przemyśle papierniczym oraz wydobywczym.
Koszt inwestycji to ok 300 mln zł, z czego ponad 60 mln zł to przyznana przez Unię Europejską firmie PCC MCAA dotacja w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. Pozostałe środki to, udzielone na warunkach rynkowych kredyty i pożyczki oraz środki własne inwestora (PCC MCAA), spółki nienależącej do Grupy PCC Rokita.

Instalacja MCAA będzie to innowacyjny na skalę światową zakład. Produkcja na poziomie do 42 tys. ton rocznie stawia go w jednym szeregu ze światowymi potentatami. Zakład do wytwarzania swoich produktów będzie wykorzystywał m.in. chlor produkowany przez PCC Rokita.

- Firma PCC MCAA będzie dla nas bardzo istotnym odbiorcą. Od kilku lat intensywnie prowadzimy inwestycję w Kompleksie Chlorowym, której efektem będzie całkowite przejście na technologię elektrolizy membranowej. Po zakończeniu rozruchu w drugim kwartale br. i dojściu do optymalnych parametrów pracy instalacji w trzecim kwartale br. zostanie zainstalowany ostatni z elektrolizerów i osiągnięta docelowa moc produkcyjna. Dochodzenie do pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnych będzie odbywało się etapami. – mówi Wiesław Klimkowski, prezes zarządu PCC Rokita.

W związku z przełączaniem produkcji na nową elektrolizę, miał miejsce przestój. Proces ten był jednak dokładnie zaplanowany i zoptymalizowany, tak aby zminimalizować skutki tej operacji – mówi Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita.

- W efekcie inwestycji przede wszystkim stopniowo zwiększają się nasze moce produkcyjne chloru. Nadwyżki w znaczącym stopniu będzie odbierała instalacja MCAA, co zgodnie z przyjętymi założeniami powinno mieć pozytywny wpływ na przyszłe wyniki PCC Rokita – dodaje Rafał Zdon.

- Budowa przez PCC MCAA jednego z najnowocześniejszych na świecie zakładów chemicznych wytwarzających MCAA najwyższej jakości na terenie sąsiadującym z PCC Rokita to także przykład synergii, które umiemy wykorzystywać pomiędzy różnymi instalacjami w ramach PCC Rokita oraz pomiędzy naszą spółką a innymi przedsiębiorstwami branży chemicznej - dodaje Zdon.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP