Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Kędzierzynie rusza ważna dla Grupy Azoty inwestycja

Autor: wnp.pl (DM)
20-05-2015 09:46
W Kędzierzynie rusza ważna dla Grupy Azoty inwestycja
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Na piątek została zaplanowana uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową elektrociepłownię w kędzierzyńskich zakładach Grupy Azoty. Dla spółki to bardzo ważne wydarzenie, bo zagwarantuje firmie dostawy ciepła i energii elektrycznej.

Kluczem dla ZAK-u jest szybkie ukończenie budowy. Problem w tym, że obecnej elektrociepłowni kończą się w 2016 roku pozwolenia środowiskowe.
Dlaczego są one tak ważne? Pozwolenia są decyzją administracyjną będącą swego rodzaju specjalną i szczegółową licencją na prowadzenie określonej produkcji w określonej instalacji. Bez takiej licencji prowadzenie działalności przez określoną instalację nie byłoby możliwe.

Posiadanie pozwolenia zintegrowanego jest też warunkiem koniecznym np. do aplikowania o dotacje z programów pomocowych Unii Europejskiej. Brak pozwolenia zintegrowanego może skutkować nawet zamknięciem zakładu.

Niemal dokładnie rok temu (23 maja) Rafako podpisało Grupą Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn kontrakt na budowę nowej elektrociepłowni w kędzierzyńskim zakładzie. Wartość zlecenia wynosi 320 mln zł netto.

Pierwsza to budowa, dostawa urządzeń i usług oraz uruchomienie kotłowni z kotłem pyłowym, o wydajności 140 Mg/h pary o temperaturze 495ºC i ciśnieniu 7,5 MPa, opalanym węglem kamiennym.

Druga przewiduje budowę, dostawę urządzeń i usług oraz uruchomienie turbozespołu upustowo-kondensacyjnego o mocy ok. 25 MWe w istniejącej maszynowni, o parametrach wlotowych pary: temperatura 490ºC i ciśnienie 7,0 MPa.

Ostatni element zamówienia to budowa budynku z centralną nastawnią, systemem sterowania DCS z częścią socjalną dla załogi, obejmującą dostawę urządzeń i usług oraz uruchomienie.

- Łączna wysokość kar umownych jest ograniczona do 25 proc. wynagrodzenia umownego netto, przy czym ich zapłata w maksymalnej kwocie nie wyłącza uprawnienia do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przekraczających wysokość tych kar - poinformowało Rafako.

- Maksymalna odpowiedzialność spółki z wszelkich tytułów nie będzie większa niż 100 proc. ceny kontraktowej netto - dodało.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP