W chemii optymizm przeważa nad obawami

W chemii optymizm przeważa nad obawami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nadzieja i ulga zastąpiły obawy i strach co do perspektyw sektora chemicznego - to ogólna konkluzja panelu poświęconego tej branży, zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Uważamy nasze aktywa chemiczne za niezwykle cenne i dające możliwość uzyskania znaczących synergii w procesie konsolidacji i prywatyzacji, stąd nasza determinacja do realizacji procesu prywatyzacji zgodnie z założonym harmonogramem - powiedział w trakcie panelu Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu państwa.

Według Cezarego Możeńskiego, dyrektora Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach, zagregowane oszczędności dla sektora chemii z dokonanej konsolidacji można szacować na ok. 1 mld zł rocznie.

- Czyli co roku można by dzięki temu budować dużą i w pełni efektywną instalację chemiczną - podkreśla.

Większość prezesów firm chemicznych, obecnych w trakcie panelu, zgodziła się, że są podstawy do ostrożnego optymizmu dla branży.

- Patrzymy w przyszłość z niepokojem, ale i optymizmem - zapewnił Ryszard Kunicki, prezes Ciechu.

W podobnym tonie wypowiedział się Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy. - Ten rok nie jest łatwy, ale wykorzystanie instalacji w Polsce i tak jest wysokie w skali europejskiej - powiedział.

Zapewnił również, że jest optymistą co do wyników trzeciego i czwartego kwartału 2009 roku.

Poprawę sytuacji odczuwają także Zakłady Azotowe Kędzierzyn. - Po nawozy azotowe już znowu ustawiają się kolejki, jeszcze tylko ich ceny mogłyby nieco wzrosnąć, ale widzimy, że również inne nasze produkty, takie jak alkohole OXO, zaczynają wychodzić z przysiadu z grudnia 2008 czy stycznia-lutego 2009 roku - stwierdził Krzysztof Jałosiński, prezes ZAK.

Z kolei jak poinformował Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów, zakład w Tarnowie-Mościcach pracuje już na 100 proc. mocy w zakresie produkcji nawozów i kaprolaktamu, a na 75 proc. w zakresie produkcji tworzyw konstrukcyjnych.

Marek Konieczny, prezes spółki Yara Poland, podsumował, że generalnie nadzieja i ulga zastąpiły na rynku chemicznym obawy i strach, których branża doświadczała jeszcze kilka miesięcy temu.

Uczestnicy panelu chemicznego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie uciekali jednak również od problemów, związanych choćby z koniecznością wprowadzania w życie zapisów pakietu klimatycznego.

Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, zwrócił uwagę na swego rodzaju hipokryzję dużych firm chemicznych w Europie, które z jednej strony popierają ostre zapisy pakietu klimatycznego, a z drugiej otwierają zakłady produkcyjne poza Europą, gdzie te zapisy nie będą ich obowiązywać.

Paweł Jarczewski przyznał, że być może w tym kontekście również polskim firmom przyjdzie realizować inwestycje gdzie indziej niż w Europie.

Michael Hepp, prezes BASF Polska podkreślił jednak, że nie da się chronić klimatu lokalnie czy regionalnie.

- Pakiet klimatyczny UE to może być jedynie pierwszy krok, za którym muszą pójść Stany Zjednoczone, Indie, Chiny czy Rosja, w przeciwnym razie nieuniknione stanie się przenoszenie produkcji chemicznej poza Europę - powiedział.

Jego zdaniem wprowadzenie pakietu klimatycznego ma jednak również dobre strony, do których należy przyspieszenie prac nad rozwojem nowych technologii czy realizacją przedsięwzięć, które wcześniej nie były poważnie brane pod uwagę.

- Traktujemy pakiet klimatyczny jako katalizator prac nad wieloma zupełnie nowymi rozwiązaniami, choćby z zakresu materiałów izolacyjnych i dlatego nie zamierzamy w 2009 roku ograniczać wydatków na badania i rozwój, które wyniosą w naszej grupie ok. 1,3 mld euro - powiedział Michael Hepp.

O tym, że kryzys to również szansa rozwoju dla branży, mówił także Andreas Golombek, prezes firmy Lurgi. Jego zdaniem w kryzysie zamykane są instalacje najmniej efektywne, podczas gdy w okresie dobrej koniunktury o efektywności mało kto myśli.

- Teraz właśnie zaczynają się ciekawe inwestycje, które paradoksalnie w czasie kryzysu mogą kosztować mniej i zostać zrealizowane szybciej - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W chemii optymizm przeważa nad obawami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!