Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Unikalny program dla polskiej chemii coraz bliżej

Autor: wnp.pl (DM)
02-06-2015 17:09
Unikalny program dla polskiej chemii coraz bliżej
Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pozytywnie zaopiniowało studium wykonalności programu sektorowego INNOCHEM. To zielone światło do podjęcia prac nad ustanowieniem pierwszego w historii tego typu programu związanego z dofinansowaniem innowacyjnych projektów w przemyśle chemicznym.

- INNOCHEM jest szansą na wzrost konkurencyjności przemysłu chemicznego w Polsce - mówi dr Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, która jest inicjatorem programu. - To pierwsze tak potężne wsparcie innowacyjności polskiego przemysłu - podkreśla szef izby.
Program obejmie projekty o charakterze innowacyjnym skierowane m.in. na rzecz wytwarzania podstawowych produktów przemysłu chemicznego (np. produktów rafinacji ropy naftowej, dodatków do paliw i olejów mineralnych, nawozów, wielkotonażowych tworzyw polimerowych, produktów specjalistycznych). W założeniach programu pierwszy raz w historii polskiego przemysłu działania badawczo-rozwojowe będą wsparte w takiej skali. - Suma dotacji dla sektora chemicznego może wynieść nawet kilkaset milionów złotych - mówi Beata Tylman z PwC, firmy doradczej, która pomagała Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego w przygotowaniu studium wykonalności do "INNOCHEM-u". Wysokość współfinansowania pojedynczego projektu może wynieść nawet do 50 proc. kosztów.

Program INNOCHEM może mieć przełomowe znaczenie w zakresie innowacyjności w polskim sektorze chemicznym. - Finałem naszych prac będzie uruchomienie programu, który ma szansę stać się milowym krokiem w zakresie innowacyjności w chemii i poszerzyć perspektywę w zakresie jej konkurencyjności. Pierwsze konkursy w ramach programu mogą być uruchomione już pod koniec roku - dodaje dr Zieliński. Program może mieć znaczenie dla całej polskiej gospodarki - w branży chemicznej zatrudnionych jest ponad 250 tys. pracowników, a 70 proc. produktów sektora trafia do innych działów gospodarki. Szacuje się, że jedno miejsce pracy w chemii generuje od dwóch do ośmiu miejsc pracy w innych branżach.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego rozpoczęła prace nad studium wykonalności dla INNOCHEMU w zeszłym roku. Studium zostało przyjęte przez NCBiR w grudniu 2014 r. Projekty z programu sektorowego INNOCHEM będą finansowane z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Programy sektorowe nadzoruje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP