XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Umarł piriflor, niech żyje pirimor

Umarł piriflor, niech żyje pirimor
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Marka "Piriflor" została słusznie unieważniona jako zbyt podobna do obecnej od 36 lat na rynku "Pirimor" - orzekł sąd w piątek 23 listopada.

"Piriflor" jako znak towarowy słowny został zarejestrowany dwa lata temu na rzecz Zakładów Chemicznych Organika Azot z Jaworzna - przypomina "Puls Biznesu". Przedsiębiorstwo używa go do oznaczania trutki na mszyce w formie aerozolu.

Zaprotestowała brytyjska firma Syngenta. Zadaniem Syngenty, znak jest zbyt podobny do jej "Pirimoru". Którym też oznacza środek przeciw mszycom i to od 36 lat.

Organika Azot broniła się, że podobieństwo oznaczeń wymusiła nazwa substancji czynnej w obu środkach - pirymikarbu.

Urząd Patentowy (UP)jednak uznał, że od przeciętnego odbiorcy, czy będzie to działkowiec, czy zawodowy rolnik, nie można wymagać tak daleko posuniętej znajomości chemii organicznej, a wobec identyczności towaru i dużego podobieństwa obu słów istnieje duże prawdopodobieństwo wprowadzenia klientów w błąd.

"Piriflor" został unieważniony. Organika Azot zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA).

Zdaniem Organiki, znaki są różne znaczeniowo. Element "piri" pochodzi od substancji czynnej, "flor" od flora, a "mor od łacińskiego mors, śmierć. Środek Organiki występuje w aerozolu, a Syngenty - w granulach do rozpuszczania w wodzie.

Oprysk piriflorem prowadzi się z ziemi, a pirimorem można i z powietrza na większych areałach. Nie wiadomo też, dlaczego UP uważa rolników za osoby niewykształcone, które nie zwracają uwagi na substancje czynne.

Organika zauważył też, że skoro UP początkowo zarejestrował znak wiedząc o istnieniu podobnego znaku "Pirimor", to znaczy, że nie istnieją przeszkody do funkcjonowania obydwu.

WSA skargę oddalił. "Piriflor" przestaje być znakiem towarowym zastrzeżonym. - UP bardzo wnikliwie zbadał dowody. Szczerze mówiąc, sąd rzadko widzi tak dobrze uzasadnioną decyzję.

Jednorodzajowość towarów i ich podobieństwo nie ulega kwestii, a o samolotach rozpylających zawartość dwugramowych saszetek pirimoru nie będziemy dyskutować - stwierdziła sędzia Grażyna Śliwińska.

Sąd zaznaczył, że argument o początkowej rejestracji "Pirifloru" nie może być brany pod uwagę. - Inaczej instytucja sprzeciwu wobec rejestracji znaku utraciłaby sens - zauważyła sędzia Śliwińska.

Organika Azot zapowiada, że kasacji od wyroku nie będzie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umarł piriflor, niech żyje pirimor

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!