Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trwa spór o dodatki zmianowe w Azotach Tarnów

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
21-08-2009 16:47
Trwa spór o dodatki zmianowe w Azotach Tarnów

Związki zawodowe w Azotach Tarnów nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu kształtowania wysokości dodatków zmianowych w spółce. W efekcie zablokowany został wynegocjowany z pracodawcą wzrost tych dodatków na ten rok.

Przypomnijmy, że cztery centrale związkowe uzgodniły porozumienie, według którego kwota dodatku zmianowego miała wzrosnąć w tym roku z 340 do 370 zł.
Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego nie przystąpił jednak do porozumienia, ze względu na klauzulę, że od 2012 roku dodatek zmianowy będzie waloryzowany jedynie o wskaźnik inflacji.

- To oznacza w praktyce zamrożenie dodatku zmianowego, co jest dla nas niedopuszczalne, bo i tak w Azotach Tarnów jest on najniższy ze wszystkich spółek wielkiej syntezy chemicznej. Dla porównania w Puławach czy Policach wynosi on ok. 850 zł, a w ZAK ponad 700 zł - mówi Adam Odolski, przewodniczący ZZPRC.

Z kolei NSZZ "Solidarność" podkreśla, że to właśnie ten związek wystąpił do pracodawcy z wnioskiem, aby odejść od negocjacyjnego kształtowania wysokości dodatków zmianowych i wprowadzić ich automatyczny wzrost, uzależniony od od wzrostu kosztów utrzymania.

- Należy zaznaczyć, że w ZAT funkcjonują jako dodatki do płac wysługa lat i nagroda jubileuszowa, obejmujące wszystkich pracowników, podczas gdy w Policach i Puławach tych dodatków nie ma - mówi Andrzej Sikora, przewodniczący "Solidarności".

Jego zdaniem najważniejszą sprawą jest wprowadzenie mechanizmu powodującego automatyczny wzrost dodatków. Według niego związkowcy wysunęli postulat aby od 2009 roku zwiększyć dodatki: za pracę w ruchu ciągłym do 450 zł, a za pracę w systemie dwuzmianowym do 240 zł.

Szef "Solidarności" podkreśla, że postulat ten został uzgodniony w gronie wszystkich związków działających w firmie, w tym z ZZPRC. - W trakcie negocjacji z pracodawcą, w których uwzględnialiśmy również argumenty pracodawcy, wysunęliśmy propozycję pośrednią, tj. wzrostu od 2009 r. dodatku z 340 na 400 zł i waloryzację o wskaźnik wzrostu kosztów utrzymania od 2012 r., przy czym poziom 450 i 240 zł dodatki te mogły osiągnąć już w 2010 roku i wówczas jego waloryzacja nastąpiłaby od 2011 r. - mówi.

Andrzej Sikora dodaje, że pracodawca zaproponował aby od 2009 r. dodatki wzrosły odpowiednio z 340 na 370 i ze 140 na 160 zł. - Przyjęliśmy propozycję pracodawcy pod warunkiem, że od 2012 r. dodatki te będą wynosić 450 i 240 zł, oraz że będą od tego roku waloryzowane wskaźnikiem wzrostu kosztów utrzymania - mówi.

Zapewnia, że warunki uzgodnione zostały również z udziałem ZZPRC. - Dlatego nieprzystąpienie do tak wynegocjowanego porozumienia przez ZZPRC było dla nas zaskoczeniem - mówi.

Jego zdaniem spowodowało to, że od początku 2009 r. pracownicy stracili na dodatkach 210 zł/osobę i zablokowane zostało przejście na automatyczny wzrost dodatków zmianowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP