Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trudny rynek nawozów, Azoty mają plan

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
19-09-2016 14:16
Trudny rynek nawozów, Azoty mają plan

Wytwórnia OXO to stanowiące ciąg technologiczny trzy wydziały produkcyjne: Wydział Gazu Syntezowego, Wydział Aldehydów oraz Wydział Alkoholi.

Grupa Azoty to kluczowy producent nawozów w Europie. Obecne miesiące dla potentata są wyjątkowo wymagające. Co takiego się stało, że rynek nawozów jest tak trudny dla producentów? Jak temu zaradzić?

Dla każdego inwestora, który interesuje się branżą, truizmem jest stwierdzenie, że w ujęciu globalnym sektor nawozowo-chemiczny podlega kilkuletnim cyklom, najpierw koniunktury a następnie dekoniunktury.
To, co leży już u podstaw tych faz, i kiedy okres prosperity się kończy, a kiedy zaczyna się dekoniunktura to już zdecydowanie wyższa szkoła jazdy, z którą problemy mają nawet najwytrawniejsi analitycy giełdowi.

Przyczyn tego faktu jest wiele, ale przede wszystkim jest to efekt wpływu na produkt finalny cen płodów rolnych, a z drugiej strony cen surowców, które stanowią w przybliżeniu 60 proc. wszystkich kosztów.

Do tych dwóch czynników determinujących kondycję firm nawozowych należy dodać kwestie związane z globalnym wzrostem produkcji nawozów, w krajach, gdzie gaz ziemny jest relatywnie tani (w ostatniej dekadzie USA z importera za sprawą rewolucji gazu łupkowego stały się eksporterem nawozów lub też Chin, które instalacje nawozowe zasilają gazem pochodzącym z instalacji zgazowania węgla, czy też Bliskiego Wschodu, gdzie gaz jest produktem ubocznym przy wydobyciu ropy naftowej).

Na to wszystko trzeba jeszcze nałożyć kwestie polityki subsydiowania i kontraktowania nawozów przez takie kraje, jak Indie czy Pakistan, czy kwestie polityki eksportu przez Chiny, które są największym na świecie producentem mocznika - głównego drivera cen pozostałych nawozów na świecie.

Przedstawiając tylko te kilka wybranych czynników wpływających na kondycję przemysłu nawozowego widzimy, że nie jest to łatwy biznes.

Istotnie obecny rok dla branży nie jest już tak hojny, jak poprzedni, a rysujący się trend, wyhamowanie spadków cen gazu ziemnego, światowy wzrost zapasów zbóż i postępujący za nimi spadek cen nawozów mineralnych zaciska nożyce na wynikach finansowych i kapitalizacjach spółek chemiczno-nawozowych. Dość powiedzieć, że ceny mocznika osiągnęły minima sprzed 13 lat!

Trend ten nie szczędzi nikogo, kto nie ma dostępu do surowca zdecydowanie poniżej cen rynkowych. Kiedy spojrzymy na wyceny giełdowe największych globalnych koncernów w ostatnich 9-cu miesiącach to widzimy, że dostało się największemu europejskiemu producentowi nawozów Yarze, która w tym okresie straciła na wartości blisko 27 proc., jak i takiej potędze jak CF Industries, która zaliczyła spadek o ponad 42 proc. Spadki wartości nie ominęły także Grupy Azoty, która w omawianym okresie straciła 39 proc.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (26)

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

68.93 PLN 0.62 (0.91%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 545 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP