Tarnów, PGNiG i Tauron razem na rynku energetycznym?

Tarnów, PGNiG i Tauron razem na rynku energetycznym?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

To możliwe, jeśli spółki dogadają się w sprawie budowy elektrociepłowni.

Azoty Tarnów potrzebują więcej energii elektrycznej podobnie jak miasto Tarnów - pisze "Puls Biznesu". Spółka, a ściślej jej centrum energetyki, szuka więc partnerów do budowy elektrociepłowni o mocy 200 MW za blisko 1 mld zł (szacunki „PB”). Potencjalnie są nim Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Enion należący do Taurona. PGNiG przyznało, że jest zainteresowane projektem.

— Od kilku lat przymierzamy się do rozbudowy naszych mocy wytwórczych w zakresie energetyki. Istniejący zakład zaspokaja nasze potrzeby w 60 proc. Chcielibyśmy, żeby dostarczał 100 proc. wykorzystywanej przez nas energii. Skorzystałoby na tym także miasto Tarnów, którym zakład Azotów dostarczałby nie tylko prąd, ale także ciepło — podkreśla Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Teraz pojawiły się sprzyjające okoliczności, by podjąć rozmowy na ten temat.

Tarnów zdobył kapitał na giełdzie (295 mln zł), część jego akcji kupił PGNiG, który może dostarczać gaz ziemny na potrzeby elektrociepłowni ze złóż krajowych w okolicach Tarnowa. Co ciekawe gazowy monopolista zainteresowany jest nie tylko tarnowską energetyką, ale także zakładami wytwarzającymi energię innych spółek chemicznych. PGNiG ogłosiło nawet, że chce budować koncern chemiczno- -energetyczny. Widzi w tym możliwość zwiększenia wolumenu sprzedaży gazu i obronę swojego rynku przed konkurencją. Spółki wielkiej syntezy chemicznej, takie jak Tarnów, ZA Kędzierzyn czy ZA Puławy, to najwięksi konsumenci gazu. Zużywają rocznie 2,5 mld m sześc. błękitnego surowca (łączne roczne zużycie w Polsce to 14 mld m sześc).

Plany powoli nabierają rumieńców.

— Wiem, że przedstawiciele naszego centrum energetyki i przedstawiciele Enionu już rozmawiają na temat kształtu przyszłej współpracy. Są to jednak kontakty nieformalne, mające przygotować podstawy do negocjacji dla zarządów Azotów Tarnów i Tauronu — zaznacza Jerzy Marciniak.

To tłumaczyłoby, dlaczego Tauron o nich nie wie, przynajmniej oficjalnie.

— Tauron PE nie prowadzi rozmów na ten temat z Azotami Tarnów — mówi Paweł Gniadek, rzecznik Tauron PE.

Zdaniem prezesa Marciniaka, najlepiej byłoby, aby przyszli partnerzy powołali spółkę do realizacji przedsięwzięcia. PGNiG nie chce oficjalnie wypowiadać się na ten temat. Nieoficjalnie wiadomo, że analizuje projekt i to poważnie.

Między innymi możliwością budowy zakładu energetycznego zasilanego gazem w Tarnowie PGNiG spróbuje 31 lipca podczas walnego przekonać akcjonariuszy do zaakceptowania zakupu ponad 10 proc. akcji Azotów za 78 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tarnów, PGNiG i Tauron razem na rynku energetycznym?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!