Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tarnów inwestycje zgodnie z planem

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
04-02-2009 15:08
Tarnów inwestycje zgodnie z planem

Pierwszymi zaplanowanymi inwestycjami, które zostaną ukończone w tym roku w Zakładach Azotowych Tarnów są te związane z produkcją nawozów

W fazie rozruchu jest już instalacja mechanicznej granulacji nawozów, modernizacja młynowni dolomitu oraz modernizacja węzła pakowania i ekspedycji nawozów. Łączna wartość inwestycji zaplanowanych w tym obszarze ma wynieść 120 mln zł, przy czym w okresie od I półrocza 2008 (debiut giełdowy spółki) planowane wydatki na ten cel wyniosą 50 mln zł, z czego tylko 38 mln zł to środki pozyskane z emisji.
Ponadto spółka z Tarnowa zapowiedziała do końca roku 2009 zwiększenie zdolności produkcyjnej kaprolaktamu do poziomu około 100 tys. ton/rok wraz z budową nowej wytwórni wodoru, na co planuje wydać ok. 140 mln zł, w tym 70 mln zł ze środków pozyskanych z emisji.

Zwiększenie zdolności produkcyjnych poliamidów - przewidywane nakłady na inwestycje to 175 mln zł - spółka również ma osiągnąć w 2011 roku. Kolejna inwestycją zaplanowaną przez Azoty Tarnów jest zwiększenie zdolności produkcyjnych POM, na co spółka planuje wydać do 2001 r. kwotę 300 mln zł (w tym 50,5 mln zł ze środków pozyskanych z emisji).

W tym zakresie prowadzi m.in. rozmowy z partnerami z Bliskiego Wschodu zainteresowanymi wspólną budową instalacji w tamtym regionie i know-how tarnowskiej firmy. Równocześnie tarnowska firma jest w trakcie rozbudowy wytwórni tworzyw modyfikowanych, która w całości ma być finansowana ze środków pozyskanych z emisji (31 mln zł) i zakończone w 2011 roku.

Łącznie spółka planuje wydać na inwestycje do r. 2011 kwotę 696 mln zł.

- Co ważne nie jest to "jakiś plan", ale konkretny program inwestycji będących już w trakcie realizacji i z ulokowanym na firmowym koncie konkretnym kapitałem w postaci środków własnych pozyskanych z oferty publicznej. Wszystkie inwestycje, jakie zaplanowaliśmy wykonać do r. 2011 są realizowane. Trudna sytuacja na rynku finansowym i osłabienie gospodarki, jakie wpłynęły na większość firm w ostatnim kwartale ubiegłego roku nie zahamowały naszych inwestycji. Możliwe, że część z nich zrealizujemy nawet przed terminami deklarowanymi w prospekcie, reagując na rynek i wykorzystując możliwości, jakie paradoksalnie daje kryzys i osłabienie impetu konkurencji - mówi rzecznik prasowy spółki, Jerzy Jurczyński.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

69.61 PLN -0.80 (-1.14%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP