Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tarnów i Puławy uciekają przed polityką klimatyczną UE

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
14-11-2011 17:58
Tarnów i Puławy uciekają przed polityką klimatyczną UE
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Mimo, że Tarnów i Puławy dopiero zasygnalizowały możliwość utworzenia spółki, która w jednym z krajów Azji produkowałaby kaprolaktam, to sama możliwość takiego kroku świadczy o nadchodzącej rewolucji. Polskie firmy chemiczne muszą bronić się przed nieodpowiedzialną polityką Unii Europejskiej.

Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Azotowe w Tarnowie podpisały porozumienie dotyczące możliwości zawiązania spółki zlokalizowanej w Azji Południowo-Wschodniej, której celem byłby transfer technologii w celu wybudowania u wybranego lokalnego partnera nowej wytwórni kaprolaktamu w połączeniu z nawiązaniem korzystnych relacji biznesowych. Czytaj więcej: Puławy i Tarnów chcą produkować kaprolaktam w Azji
Z ważniejszych firm chemicznych w Europie tylko polskie nie mają zakładów poza Unią Europejską. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Kluczowym jest to, że nasze firmy w skali Europy nie są potentatami, co przekładało się na zbyt słaba pozycję finansową. Tym, co mogłoby zachęcić zagraniczne koncerny do współpracy i utworzenia joint venture, byłaby również oferta patentowa, a z tym w polskich firmach też niezbyt tęgo. Tym bardziej należy podkreślić znaczenie i odwagę decyzji szefów Tarnowa i Puław – i pokazać także to, że obie firmy znajdują się w dobrej kondycji finansowej.

Nie ulega wątpliwości, że działania obu firm to odpowiedź wobec szkodliwej dla branży chemicznej polityki Unii Europejskiej dotyczącej emisji CO2. Nakładając jednostronne ograniczenia brukselscy biurokraci mogą pozbawić kraje UE wielu miejsc pracy. Przy tym emisje się nie zmniejszą, a mogą nawet wzrosnąć. Polskie firmy chemiczne uskarżają się, że konieczność dostosowania się do wymogów dotyczących emisji CO2 spowoduje znaczący spadek konkurencyjności.

Krok Tarnowa i Puław to także dowód na to, że polityka UE spowoduje tzw. wyciek emisji (carbon leakage). Branże emisyjne uciekną tam, gdzie nie będzie nakładane na nie restrykcyjne przepisy.

Efekty będą tego dwa. Po pierwsze emisje nie znikną! Co ważne należy domniemywać, że mogą wzrosnąć. Przynajmniej w części krajów, gdzie może zostać przeniesiona produkcja, przepisy dotyczące emisji są bardziej liberalne od tych obowiązujących już obecnie w UE. Istniej więc ryzyko, że ilość emisji wzrośnie!

Równie przykra jest druga konkluzja. Polityka UE doprowadzi do tego, ze nowe miejsca pracy powstaną poza Europą.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP