Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tarnów i Lotos wybudują wielką instalację petrochemikaliów

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
23-11-2012 12:19
Tarnów i Lotos wybudują wielką instalację petrochemikaliów
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W piątek w Gdańsku Grupa Lotos i Zakłady Azotowe Tarnów-Mościce podpisały umowę o współpracy. Jej efektem będzie linia produkcji petrochemikaliów. Inwestycja może być warta nawet 5-6 mld złotych, a jej uruchomienie przewidywane jest na przełomie 2017 i 2018 roku.

Obie firmy już od pewnego czasu prowadziły rozmowy w sprawie możliwej współpracy. Za lokalizacją w Gdańsku przemawiały przede wszystkim dostępność surowców z rafinerii, sąsiedztwo portu oraz dogodne możliwości dostaw gazu. W przyszłości może także być to gaz łupkowy.
Po kilku miesiącach negocjacji obie spółki zdecydowały się podpisać porozumienie. Dotyczy wstępnego studium wykonalności. Projektem tym miałaby się zająć spółka celowa obu firm.

- Zawarcie porozumienia ze spółką Azoty Tarnów to dla Grupy Lotos otwarcie na nowe obszary rozwoju. Mam nadzieję, że wyniki wstępnego studium wykonalności będą satysfakcjonujące dla obu stron i pozwolą na podjęcie głównych prac nad projektem. Dodatkowym atutem może być program „Inwestycje Polskie”. Ze wstępnych szacunków wynika, że nasz projekt mógłby być do niego zakwalifikowany – komentuje Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos.

Na podstawie zawartego porozumienia Grupa Lotos oraz Azoty Tarnów dokonają wyboru optymalnej technologii oraz opracują model biznesowy wraz z kluczowymi warunkami umów projektu. Na tej podstawie zostanie przeprowadzona wstępna ocena efektywności inwestycji, a konsorcjanci dokonają wyboru najlepszej lokalizacji dla tej inwestycji.

- Realizacja jednego z wariantów projektu jest kluczowa nie tylko z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski poprzez realizację największych projektów infrastrukturalnych. Tego typu projekt jest w stanie wygenerować zapotrzebowanie na około 2 - 3,5 tys. pracowników w różnych branżach, z różnych firm wykonawczych. Co więcej, stanie się on motorem rozwoju regionu, w którym będzie realizowany, a instalacja wygeneruje lepsze wykorzystanie portu, kolei, dróg i autostrad. Co jest wartością dodaną samą w sobie – dodaje Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Obecnie Grupa Lotos ma ograniczoną produkcję petrochemiczną. Produkuje tylko 120 tys. ton rocznie frakcji ksylenowej - odbiorcą jest koncern Mitsubishi, z którym w 2010 r. podpisano 3,5-letni kontrakt z przewidywanym uruchomieniem dostaw w 2012 r.

Umowa Lotosu i Tarnowa to dobry prognostyk na przyszłość. Dotychczasowa współpraca pomiędzy branżami nie układała się najlepiej. Tymczasem w naszym kraju istnieje problem z wieloma chemikaliami. Niektóre z nich mogłyby być produkowane, gdyby branża chemiczna porozumiała się z branża petrochemiczną.

Co ważne branża chemiczna jest w znacznej mierze odpowiedzialna za polski deficyt w handlu zagranicznym. Nowe instalacje nie tylko polepszyłyby bilans handlowy, ale skutkowałyby także powstaniem nowych miejsc pracy i, co ważne, znacząco wzmocniły zarówno Lotos jak i branżę chemiczną.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

70.41 PLN -0.99 (-1.39%)

Notowania | Analiza techniczna


Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

38.62 PLN -0.41 (-1.05%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP