PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sztuka współpracy - podczas konferencji Nafta/Chemia 2016 wyróżniliśmy firmy i uczelnie

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
05-12-2016 11:27 |  aktualizacja: 06-12-2016 10:50

Dobrze przemyślana i efektywna współpraca przemysłu, edukacji i instytucji naukowych to zjawisko warte promowania. Grupa PTWP - wieloletni organizator konferencji Nafta/Chemia - przyznała wyróżnienia „Dobre praktyki - biznes, szkolnictwo, nauka”.

Otrzymali je:

• Fluor oraz Politechnika Śląska w Gliwicach.

• Grupa Azoty i Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie-Mościcach.

• PCC Rokita oraz Politechnika Wrocławska, Wydział Chemiczny.

• PKN Orlen i Politechnika Warszawska, filia w Płocku.Jak wiadomo, o sukcesie w nowoczesnym przemyśle decydują nie hasła i deklaracje, lecz codzienna weryfikująca je praktyka. Przewagę na rynku budują skuteczne scenariusze wykorzystujące współpracę, łączące kompetencje, stawiające na synergię.

Wśród „Dobrych praktyk”, które wyróżniliśmy, znalazły się te o prostym przełożeniu na biznes np. współpraca z uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi odpowiadająca na konkretne potrzeby przemysłu, a także działania nakierowane na kształcenie kadry inżynierskiej, realizację programów stażowych i stypendialnych oraz aktywność edukacyjno-informacyjna i organizacyjna na poziomie szkół średnich, czy wyższych podnosząca jakość polskiego rynku pracy. Zależało nam na pokazaniu różnorodności i wskazaniu na pozytywne skutki ich realizacji.

- Doroczna konferencja organizowana przez redakcję Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl od lat gromadzi czołowych przedstawicieli branży naftowej i chemicznej. W związku z tym jest dobrą okazją do tego, by zwrócić uwagę na współpracę nauki i biznesu - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Fluor oraz Politechnika Śląska w Gliwicach
Prof. Arkadiusz Mężyk - rektor Politechniki Śląskiej, i Grzegorz Czul - prezes zarządu Fluor SA. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Prof. Arkadiusz Mężyk - rektor Politechniki Śląskiej, i Grzegorz Czul - prezes zarządu Fluor SA. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Fluor i Politechnika Śląska współpracują od kilkunastu lat. Podstawę współpracy stanowi wymiana jasnych informacji - ze strony Fluoru o możliwościach zatrudnienia absolwentów, ze strony Politechniki co do tematyki prac magisterskich. Fluor sugeruje tematykę niektórych, współdefiniuje i uczestniczy w realizacji pewnych elementów procesu dydaktycznego. Kluczowy obszar współpracy obu podmiotów to rynek pracy - zawiera się w nim możliwość odbywania praktyk dyplomowych i staży studenckich, sponsorowanie przedsięwzięć podnoszących jakość kształcenia.

Grzegorz Czul, prezes zarządu Fluor SA, odbierając nagrodę podkreślił, spółka jest szczególnie dumna z tego, że udało się wspomóc tworzenie na Politechnice Śląskiej nowej technologii. - Mamy nadzieję, że na początku roku 2018 projekt wejdzie w fazę realizacji. To element współpracy, który daje wiele satysfakcji - dodał.

Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przypomniał, że współpraca z Fluorem została zapoczątkowana w 2003 roku. - Jestem trzecim rektorem, który ma możliwość korzystania z jej owoców. Oprócz prac badawczo-rozwojowych zajmujemy się rozwijaniem kompetencji przyszłych pracowników. Kształcimy studentów dla przemysłu zaawansowanych technologii. Same kursy, które były przeprowadzone przez firmę Fluor m.in. z zakresu zarządzania projektami inwestycyjnymi, objęły 1300 studentów - powiedział rektor.

Grupa Azoty i Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie-Mościcach
Krzysztof Kołaciński - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie-Mościcach, Artur Kopeć - wiceprezes zarządu Grupy Azoty, Sławomir Brzeziński - wiceprezes zarządu, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Krzysztof Kołaciński - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie-Mościcach, Artur Kopeć - wiceprezes zarządu Grupy Azoty, Sławomir Brzeziński - wiceprezes zarządu, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Naturalnym obszarem współpracy obu podmiotów jest jakość procesu dydaktycznego, a w konsekwencji jego adekwatność do potrzeb i oczekiwań przyszłego pracodawcy. Firma pełni rolę partnera i opiekuna szkoły, jednocześnie gwarantując sobie na przyszłość zaplecze kadrowe o odpowiednio wysokich kwalifikacjach. Umowa między firmą i szkołą obejmuje organizację praktyk uczniowskich, fundowania stypendiów i nagród dla uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce. Specjalistyczne zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez fachowców z Grupy Azoty, a nauczyciele mogą poszerzać i aktualizować swoją wiedzę co do nowoczesnych technologii przemysłowych.

- Podpisując ze szkołą umowę w 2013 roku, byliśmy w 100 proc. przekonani, że ten projekt nie ma prawa się nie udać. To szkoła przyzakładowa od ponad 50 lat. Cieszę się też z tego, że tym tropem poszły wszystkie zakłady w Grupie Azoty - powiedział Artur Kopeć, wiceprezes zarządu Grupy Azoty. - Widzimy, co się dzieje na rynku pracy. Pracowników jest wielu, ale pozyskanie dobrego jest trudne.

Krzysztof Kołaciński, dyrektor, Zespołu Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie-Mościcach, nie spodziewał się takiego wyróżnienia, a zostało ono przyznane w 85. rocznicę działalności edukacyjnej palcówki. - Byłem pracownikiem Grupy Azoty. Jako dyrektor zespołu szkół technicznych nie wyobrażałem sobie kształcenia zawodowego bez bliskich związków z przemysłem. Korzyści ze współpracy są obustronne. To m.in. przygotowanie kadry, budowa wizerunku firmy wspierającej społeczności lokalne i edukację zawodową - powiedział.

PCC Rokita oraz Politechnika Wrocławska, Wydział Chemiczny
Prof. Piotr Młynarz - prodziekan ds. ogólnych, Wydział Chemiczny, Politechnika Wrocławska, i Igor Korczagin - dyrektor R&D PCC Rokita SA. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Prof. Piotr Młynarz - prodziekan ds. ogólnych, Wydział Chemiczny, Politechnika Wrocławska, i Igor Korczagin - dyrektor R&D PCC Rokita SA. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Firma współpracuje z Politechniką Wrocławską od pięciu lat. PCC Rokita wspiera najlepszych studentów, a ci z wydziału chemicznego i elektrycznego, mogą starać się o fundowane przez firmę stypendium. Spółka oferuje też płatne staże i przygotowała program stypendialny skierowany do studentów studiów magisterskich. Hasło „Napisz z nami pracę dyplomową” mówi wszystko, ale ważne, że umożliwia tuż przed niełatwym startem w życiu zawodowym realizację badań w nowoczesnych laboratoriach, udział w programie szkoleniowym i zdobycie doświadczenia w biznesie.

- Politechnika Wrocławska to naturalne miejsce, w którym kształci się nasza przyszła kadra. Chcemy wpierać ten proces, dlatego nawiązaliśmy współpracę. Mam nadzieję, że będzie się ona dalej rozwijać - powiedział Igor Korczagin, dyrektor R&D w PCC Rokita SA

Prof. Piotr Młynarz, prodziekan ds. ogólnych Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, dodał, że PCC Rokita jest partnerem przemysłowym od wielu lat. - Ostatnio współpraca zacieśnia się na płaszczyźnie dydaktycznej, czyli staramy się kształcić studentów na potrzeby rynku oraz na płaszczyźnie naukowej, czyli prac badawczo-rozwojowych. Ziarno innowacji zostało zasiane - powiedział.

PKN Orlen i Politechnika Warszawska, filia w Płocku
Wojciech Jasiński - prezes PKN Orlen SA, oraz prof. Janusz Zieliński - prorektor Politechniki Warszawskiej ds. filii w Płocku. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Wojciech Jasiński - prezes PKN Orlen SA, oraz prof. Janusz Zieliński - prorektor Politechniki Warszawskiej ds. filii w Płocku. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Innowacje technologiczne służące budowaniu przewagi konkurencyjnej, wiedza ekspercka i prace laboratoryjne, edukacja dla rynku pracy i staże studenckie - to szeroki i różnorodny co do form obszar współpracy naftowego potentata z płocką filią stołecznej Politechniki. Współpraca PKN Orlen z Politechniką Warszawską (filia w Płocku) ma charakter naukowo-badawczy i techniczny, ale PKN Orlen angażuje się też w przygotowanie kadr, a także inspiruje tematykę prac dyplomowych i buduje ofertę praktyk studenckich.

Kluczowym obszarem współpracy są prace badawcze, realizowane przez kadrę naukową Politechniki. Ich finalnym celem jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, eliminacja konkretnych problemów technologicznych lub poprawa jakość produktów firmy. W ostatnich pięciu latach wdrożono efekty ośmiu takich przedsięwzięć badawczych.

Program edukacyjny „Dzień wiedzy z Orlenem” przybliża studentom kolejnych roczników tematykę biznesową i rynkową związaną ze specyfiką działania firmy, co ma szczególne znaczenie dla absolwentów planujących start zawodowy w branży chemiczno-naftowej. Studenci Politechniki uczestniczą w programach praktyk w PKN Orlen.

Wojciech Jasiński, prezes zarządu PKN Orlen, dziękując za wyróżnienie stwierdził, że tak duża firma nie może funkcjonować bez współpracy z uczelnią. - Jeśli chcemy budować nowoczesność, to bez ścisłej współpracy pomiędzy nauką a przemysłem będzie to niemożliwe. Dobrze, że jest to rozumiane także przez rząd. Cieszę się, że nasza współpraca z Politechniką została doceniona. Mam nadzieję, że będzie się ona rozwijać - dodał.

- To wyróżnienie jest dla nas wyjątkowe. Pół wieku istnienia uczelni to nieustająca współpraca pomiędzy płockim koncernem a Politechniką, bowiem kierunki takie jak technologia chemiczna, inżynieria maszyn, budownictwo są zorientowane na sektor rafineryjny i petrochemiczny. Nasza współpraca z PKN Orlen to nie tylko dydaktyka, ale również nagrody prezesa za najlepsze prace badawczo-wdrożeniowe realizowane na rzecz firmy - powiedział  prof. Janusz Zieliński, prorektor Politechniki Warszawskiej ds. filii w Płocku.


Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 056 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

520 576 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 267 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP