Szefowie Puław o rozwoju biznesu nawozowego

Szefowie Puław o rozwoju biznesu nawozowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kosztem 695 mln zł we wchodzących w skład Grupy Azoty zakładach w Puławach powstanie nowa linia produkcyjna kwasu azotowego. Jak istotna jest ta inwestycja mówią prezesi spółki.

- W segmencie nawozowym obecnie jest to największa inwestycja realizowana w Grupie Azoty  i największa na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w puławskich zakładach. Segment ten jest szczególnie istotny dla całej Grupy, gdyż generuje około 60 proc. przychodów - mówi Jacek Janiszek, prezes puławskiej spółki. Jak zaznacza: podejmowane przez Puławy działania przygotują bazę pod produkcję nowoczesnych nawozów, wypełniając tym samym lukę w naszej ofercie.

Całe przedsięwzięcie wpłynie znacząco nie tylko na zwiększenie skali i wydajności produkcji kwasu azotowego, ale też w dużym stopniu przyczyni się do poprawy efektywności wytwarzanych na jego bazie nawozów. Część kwasu azotowego z nowej (piątej) jednostki produkcyjnej będzie przetwarzana na nowej instalacji do produkcji specjalistycznych nawozów płynnych i stałych: saletry magnezowej, wapniowej i potasowej o planowanej wydajności 600 ton na dobę.

- Do 2021 roku na inwestycje w obszarze nawozów saletrzanych chcemy wydać w sumie ponad 1 mld złotych. Poza nową instalacją kwasu azotowego wybudujemy również dwie linie granulacji mechanicznej saletry. Inwestycje te pozwolą nam skierować na rynek nowe, oczekiwane przez rolników produkty. W najbliższych czterech latach Puławy poszerzą swoją ofertę o sześć nowych nawozów - dodaje Andrzej Skwarek członek  zarządu Grupy Azoty Puławy.

Nowe nawozy będą bazą do produkcji mieszanek w Dobrym Mieście w oparciu o nawozy z innych zakładów w Grupie Azoty.

Co ważne dzięki wykorzystaniu katalitycznej redukcji N2O i NOx możliwe będzie osiągnięcie niskich poziomów emisji. Instalacje będą więc maksymalnie przyjazne dla środowiska.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy jest największym dostawcą nawozów azotowych dla polskiego rolnictwa i drugim w Unii Europejskiej graczem na rynku nawozów: mocznika granulowanego, saletry amonowej, siarczanu amonu i roztworu saletrzano-mocznikowego RSM.

Ponadto to jedyny w Polsce i trzeci w Europie producent  melaminy, znajdującej zastosowanie w przemyśle meblarskim i budowlanym oraz znaczący producent kaprolaktamu. Puławy są także jedynym w Polsce producentem nadtlenku wodoru.

Blisko 40 proc. przychodów Grupa Azoty Puławy osiąga z działalności eksportowej, lokując swoje produkty na najbardziej wymagających rynkach świata (głównie Europa Zachodnia, Daleki Wschód, Ameryka Południowa). Od 2005 roku Spółka notowana jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zatrudnia około 3,4 tys. pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szefowie Puław o rozwoju biznesu nawozowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!