Strategia dla wielkiej chemii w MSP

Strategia dla wielkiej chemii w MSP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nafta Polska przedstawiła w poniedziałek Ministerstwu Skarbu Państwa główne tezy strategii rozwoju sektora chemicznego, czyli zakładów azotowych Tarnów i Kędzierzyn, oraz giełdowych Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Puławy

Jak dowiedział się nieoficjalnie "Puls Biznesu", gotowy dokument ma wkrótce trafić do resortu.

Główne założenie strategii to zdobycie na giełdzie kapitału na rozwój dla Tarnowa i Kędzierzyna oraz dalsza prywatyzacja Puław i Polic (2009 r.). Nafta i skarb państwa patrzą na chemię również w kontekście całej gospodarki jako systemu naczyń połączonych - dowiedział się dziennik w resorcie skarbu.

Spółki wielkiej syntezy chemicznej to strategiczny klient nie tylko Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG - gaz), ale także PKN Orlen (surowce petrochemiczne) czy energetyki (prąd i ciepło). Gazowy monopolista już zapowiedział, że kupi na giełdzie 10-20 proc. akcji Tarnowa i Kędzierzyna. W dalszej perspektywie zapoluje na walory Puław i Polic.

Akcjami Tarnowa zainteresowana jest też grupa energetyczna Tauron. I koło się zamyka, bo walorami spółek energetycznych (także 10-20 proc.), które w niedalekiej perspektywie mogą trafić na parkiet, zainteresowane jest z kolei PGNiG. Do tej układanki chce dołączyć Ciech, który ma wieloletnie doświadczenie w handlu chemikaliami i podtrzymuje zainteresowanie akcjami spółek nawozowych - czytamy w "PB".

Debiut Tarnowa przewidziany jest na czerwiec. Prospekt badany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Podczas walnego 16 kwietnia natomiast zapadnie decyzja o tym, czy na parkiet trafi również Kędzierzyn. Zarówno Tarnów, jak i Kędzierzyn mają bardzo bogate plany inwestycyjne - w Tarnowie opiewają one na 1 mld zł, a w Kędzierzynie na 900 mln zł.

Kędzierzyńskie Azoty także chciałyby trafić na giełdę jeszcze w tym roku. - Intensywnie się do tego przygotowujemy, by ruszyć z pracami, jak tylko walne wyrazi zgodę na emisję. Już dzień później jesteśmy w stanie wyłonić doradcę, który pomoże spółce przejść na MSR. Ponadto 50 proc. informacji zawartych w naszej strategii może stanowić istotną część prospektu emisyjnego - podkreśla w "PB" Jacek Nowak, wiceprezes Kędzierzyna.

Już na początku maja Police gotowe są rozpocząć współpracę z Puławami, łącząc w przyszłości handel produktami nawozowymi firm i ich logistykę w spółkę. - Nie wiadomo jednak, jakie będą decyzje właściciela. Najlepszym inwestorem dla nas byłoby PGNiG. Potrzebny jest tańszy gaz krajowy. Importowany z Rosji nie gwarantuje nam rentowności produkcji - podkreśla w "Pulsie Biznesu" Ryszard Siwiec, prezes Polic.
Od maja cena gazu, m.in. dla odbiorców przemysłowych, wzrośnie średnio o 15,34 proc.


Zobacz także: Analiza sektora chemicznego powstanie na czas

Nafta Polska: nadzór na rozdrożu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strategia dla wielkiej chemii w MSP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!