Strategia dla chemii już leży w szafie Nafty Polskiej

Strategia dla chemii już leży w szafie Nafty Polskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nafta wytypowała już inwestorów dla chemii. Ciech jej niespecjalnie pasuje, ale za to się najbardziej stara.

Nafta Polska (NP) ma już gotową koncepcję prywatyzacji dla sektora wielkiej syntezy chemicznej (WSCh) w kilku wariantach. Na razie leży ona w szafie i czeka na decyzję Aleksandra Grada, ministra skarbu. Nafta sugeruje państwu, że najwięcej synergii uzyska, koncentrując branżę wokół dwóch ośrodków - czytamy w "Pulsie Biznesu".

— Biorąc pod uwagę możliwe synergie, interesujące powiązania byłyby na linii Anwil, Spolana, Azoty Tarnów i Kędzierzyn. Wiele korzyści dałby także alians spółek WSCh z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG). Czy ostatecznie tak się stanie, zależeć będzie w dużej mierze od planów strategicznych i determinacji Orlenu i PGNiG — mówi Wiesław Skwarko, wiceprezes NP.

Dlatego też wstrzymano się z ogłoszeniem koncepcji prywatyzacyjnej do czasu, aż potencjalni inwestorzy przygotują się do niej.

Gdzie w tej układance jest miejsce dla Ciechu, który kupił już 6,5 proc. akcji Azotów Tarnów i ogłosił plan budowy dywizji agro? - pyta "Puls Biznesu".

— Między Ciechem a pozostałymi firmami wielkiej syntezy jest najmniej synergii, ale to Ciech wyraża największe zainteresowanie akwizycjami w chemii. Jego problem z brakiem funduszy na przejęcia też da się rozwiązać — twierdzi Wiesław Skwarko.

Jego zdaniem, Ciech zdobędzie kapitał, sprzedając np. akcje PTU. Doniesienia medialne mówią, że mógłby zarobić na tej transakcji 500 mln zł.

NP nie poprzestaje na szukaniu inwestorów w kraju. Typuje już zagraniczne firmy, które mogłyby być zainteresowane akcjami polskich spółek.

— Struktura produkcji polskich firm nie odpowiada oczekiwaniom dużych koncernów chemicznych. Większego zainteresowania spodziewamy się od firm działających na rynku Europy Środkowej i Wschodniej oraz funduszy private equity. Bierzemy pod uwagę też firmy indyjskie, niezwykle aktywne na rynku przejęć i fuzji — mówi Wiesław Skwarko.

NP przyjmuje, że realny termin zakończenia prywatyzacji Azotów Tarnów i Kędzierzyna to przyszły rok - pisze "Puls Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strategia dla chemii już leży w szafie Nafty Polskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!