Spółki chemiczne dały zarobić na giełdzie

Spółki chemiczne dały zarobić na giełdzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu 12 miesięcy spółki chemiczne dały zarobić więcej niż firmy z jakiejkolwiek innej branży - podsumowuje "Parkiet".

Subindeks WIG-Chemia wzrósł od lipca 2010 r. do teraz o ponad 123 proc., chociaż od początku czerwca notowania niemal wszystkich firm wchodzących w skład tego wskaźnika spadają. Cytowani przez dziennik analitycy tłumaczą przecenę dyskontowaniem pogorszenia koniunktury oraz wzrostem cen surowców. W przypadku takich producentów jak ZA Puławy, czy ZCh Police, podwyżki cen surowców mogą wygenerować dodatkowe koszty rzędu kilkudziesięciu milionów zł rocznie. Analitycy zwracają uwagę na podwyżki cen gazu, jako czynnik ryzyka.

W przypadku Azotów Tarnów wyniki firmy nie mają tak znaczącego wpływu na kurs, jak zbliżająca się emisja. Planowane przejęcia Polic i pozostałych akcji ZAK do Skarbu Państwa może zdaniem analityków być sygnałem do wyhamowania spadków. Im szybciej bowiem grupa zacznie dalszą konsolidację, tym szybciej uda się jej wygenerować dodatkowe synergie.

Spadek ceny akcji Ciechu tłumaczony jest przez cytowanych w "Parkiecie" analityków dostosowaniem kursu do aktualnej sytuacji spółki, po nieco zawyżonych oczekiwaniach co do jej wyników. W ich opinii poprawy można oczekiwać tylko w segmencie sodowym, co jednak jest niewystarczające, aby cała grupa przynosiła zyski.

Jedynym podmiotem z WIG-Chemia, który od roku nieprzerwanie notuje coraz lepsze wyniki, a kurs jego akcji systematycznie rośnie, jest Synthos.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!