Skotan zagospodaruje glicerynę

Skotan zagospodaruje glicerynę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednym z filarów nowej strategii spółki może się stać przemysłowe wykorzystanie gliceryny, która powstaje przy produkcji biopaliw - wynika z informacji "Parkietu". Współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym może okazać się owocna dla Skotanu.

Wciąż nie zakończyło się rozpoczęte 30 listopada posiedzenie rady nadzorczej Skotanu (ogłoszono przerwę), która zastanawia się nad zaproponowaną przez zarząd spółki strategią. Inwestorzy czekają na nią od początku tego roku. Wtedy bowiem okazało się, że zmiana przepisów czyni dotychczasowy pomysł na biznes, produkcję biokomponentów, nieopłacalnym - przypomina "Parkiet".

Według informacji "Parkietu", obrady rady były burzliwe i prawdopodobnie właśnie z tego powodu zostały przerwane. Być może zakończą się w tym tygodniu. - Propozycje zarządu są dość szerokie - powiedział "Parkietowi" Marek Pawełczak, prezes Skotanu. - Możliwe jednak, że spółka zostanie zobligowana do skoncentrowania się wokół produkcji estrów - dodał. Przyznał też, że w takiej sytuacji pomysł na wykorzystanie gliceryny, jaka powstaje przy produkcji estrów metylowych, może być jednym z filarów nowej strategii. - Pozwoliłoby to dalej poważnie myśleć o produkcji w tym segmencie - stwierdził M. Pawełczak.

Ten nowy dla Skotanu kierunek rozwoju może być związany z podpisaną w połowie października umową licencyjną z tajemniczym partnerem. Ani wartości kontraktu, ani nawet nazwy owego partnera zarząd spółki nie chciał zdradzić. Prezes Pawełczak powiedział wtedy tylko tyle, że zakupiona technologia nie była dotychczas nigdzie wdrożona na skalę przemysłową i zanim to nastąpi, wymagać będzie jeszcze wielu testów i badań. Skotan, według jego słów, miałby wykorzystać patent w tym samym zakładzie, w którym mają być produkowane estry metylowe. Zdaniem M. Pawełczaka, firmie może się udać zbudować przewagę konkurencyjną nad innymi producentami biokomponentów - przypomina "Parkiet".

Okazuje się, że tym tajemniczym partnerem Skotanu jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Kontrolowana przez Romana Karkosika firma kupiła od tej właśnie uczelni wspomniany projekt biotechnologiczny. Teraz współpraca z dolnośląskimi naukowcami ma pomóc w przemysłowym wykorzystaniu technologii. A gra jest warta świeczki. Już w 2010 r. wszyscy producenci paliw w Europie będą zobligowani do dodawania biokomponentów do paliw. Wraz ze wzrostem ich produkcji zwiększać się będzie także ilość gliceryny, która jest produktem ubocznym w procesie wytwarzania estrów metylowych - czytamy w "Parkiecie".

Specjaliści szacują, że tylko na rynku europejskim od 2010 r. będzie do zagospodarowania ponad milion ton gliceryny rocznie. Problem w tym, że dziś nie ma wciąż dobrego pomysłu na to, co zrobić z jej nadmiarem.

Tymczasem zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego opatentował po latach badań kilka pomysłów na wykorzystanie gliceryny. Uczeni pozyskali z niej m.in. niskokaloryczny słodzik oraz kwas cytrynowy, używane m.in. w słodyczach. Wyprodukowali także szczepionkę drożdżową do usuwania ropopochodnych zanieczyszczeń z gleby oraz wartościowe białko do pasz - wylicza "Parkiet".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skotan zagospodaruje glicerynę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!