Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Skarb mocniejszy w Azotach Tarnów

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-01-2013 12:11
Skarb mocniejszy w Azotach Tarnów
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Azoty Tarnów rozpoczynają rejestrację podwyższenia kapitału w sądzie. W ten sposób kończy się obrona spółki przed wrogim przejęciem. Kto będzie obecnie w akcjonariacie spółki odgrywał wiodącą rolę?

Jest to o tyle ważne, że celem połączenia Azotów w Tarnowie z Puławami było nie tylko wzmocnienie obu spółek, ale także zwiększenie wpływów Skarbu Państwa.
Dotychczas MSP dysponowało bowiem, 32,05 proc. akcji Tarnowa. Drugim co do wielkości akcjonariuszem chemicznego potentata jest ING OFE, a trzecim Norica Holding reprezentujący rosyjski Akron (udział w kapitał 13,32 proc.). Niemal 10 proc. akcji Tarnowa ma Aviva OFE Aviva BZWBK. Próg pięciu procent przekracza jeszcze PZU OFE "Złota jesień".

Jak wygląda struktura akcjonariatu małopolskiej spółki po przejęciu przez Tarnów ZA Puławy? Nadal największym akcjonariuszem będzie MSP, ale zwiększy swoją siłę do ponad 40 proc. Stało się to możliwe dzięki temu, że w ZA Puławy skarb państwa miał ponad 50 proc.

Wśród podmiotów, które zbyły akcje Puław na rzecz Azotów Tarnów są także fundusze emerytalne. Po wymianie każdy z nich ma akcje Tarnowa, reprezentujące co najmniej 5 proc. łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Próg ten przekroczy także Nordica, tyle że w „nowym” akcjonariacie Tarnowa holding będzie miał mniejsza siłę, co w praktyce uniemożliwia wrogie przejęcie spółki. Tym bardziej, że Skarb może się porozumieć z OFE.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja, aktualnie łączny udział Tarnowa w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Puław wynosi 83,7 proc.

Sytuacja branży chemicznej w Polsce, a także najważniejsze zagadnienia dla rynku paliwowop-naftowego będą przedmiotem dyskusji podczas Konferencji Nafta/Chemia, która odbędzie się23 stycznia 2013 r. w Warszawie. Więcej szczegółów tutajSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP