PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Są alternatywy dla importu surowców energetycznych z Rosji

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
03-11-2014 06:00
Są alternatywy dla importu surowców energetycznych z Rosji

- Jeśli chodzi o część biznesową w Europie Środkowej - począwszy od krajów bałtyckich, poprzez Czechy, Słowację i Polskę aż po kraje bałkańskie - spodziewamy jest lekkiego spowolnienia gospodarczego wywołanego embargiem i ograniczeniem eksportu do Rosji - prognozuje Christoph Sikora, dyrektor generalny Dow w Europie Centralnej.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

UE nie jest skazana na uzależnienie od dostaw surowców energetycznych z Rosji, są alternatywy, które mogą pomóc przełamać uzależnienie od importu surowców ze wschodu - mówi wnp.pl Christoph Sikora, dyrektor generalny Dow w Europie Centralnej

Czy w związku z sytuacją na Ukrainie branża chemiczna w Europie odczuwa zmniejszone dostawy gazu ziemnego?
- Nie wiem, jak to jest w przypadku innych firm, ale Dow Chemical nie odczuwa kłopotów związanych z dostawą gazu ziemnego i innych surowców niezbędnych do produkcji. Mamy bardzo zdywersyfikowane źródła dostaw surowców, a większość naszych centrów produkcyjnych jest w zachodniej Europie.

Jeśli chodzi o część biznesową w Europie Środkowej - począwszy od krajów bałtyckich, poprzez Czechy, Słowację i Polskę aż po kraje bałkańskie - spodziewamy jest lekkiego spowolnienia gospodarczego wywołanego embargiem i ograniczeniem eksportu do Rosji.

Czy sytuacja wokół Ukrainy przełoży się w bliskiej perspektywie na wzrost cen gazu?

- Jeżeli UE w mądry sposób będzie zarządzała polityką energetyczną i zasobami surowców, to ceny gazu nie muszą wzrosnąć. UE nie jest skazana na uzależnienie od dostaw surowców energetycznych z Rosji, są alternatywy, które mogą pomóc przełamać uzależnienie od importu surowców ze wschodu.

Dow posiada długoterminowe umowy na dostawy gazu i energii elektrycznej, jesteśmy dużym konsumentem, mamy więc stałe ceny odporne na nagłe wahania.

Jak może wyglądać europejska alternatywa dla dostaw gazu z Rosji? Czy to oznacza wzrost importu od innych dostawców czy też zwiększenie wydobycia z własnych źródeł, w tym gazu łupkowego?

- Na pewno potrzebny jest wewnętrzny rynek gazu w UE, którego w tej chwili nie ma w takiej skali, jaka jest potrzebna. Po drugie, tam gdzie rządy państw członkowskich UE widzą potencjał do wydobycia gazu, tam możliwe jest zwiększenie wydobycia. W przypadku Polski gaz z łupków nie zastąpi w pełni importu gazu, ale może być dodatkową, ważną częścią miksu energetycznego.
UE wydaje rocznie ok. 550 mld euro na zakup ropy i gazu od zewnętrznych dostawców, jest więc pytanie, czy UE nie powinna starać się wydawać tych pieniędzy na wewnętrznym rynku. Nie da się ograniczyć do zera importu surowców energetycznych do UE, ale część tej kwoty można wydać na zasoby wydobywane wewnątrz UE.

Wiele państw UE jest przeciwnych wydobywaniu gazu łupkowego. Czy wydarzenia na Ukrainie mogą zmienić ich podejście?

- Zauważalna jest grupa państw bardziej otwartych na wydobycie gazu łupkowego jak Wielka Brytania, Polska czy Rumunia. Dow nie zajmuje się wydobywaniem gazu łupkowego, jesteśmy konsumentem surowców energetycznych jak ropa i gaz oraz rzadkich surowców. Dostarczamy jednak produkty chemiczne, które są wykorzystywane w poszukiwaniu i eksploatacji gazu łupkowego.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

Czytaj także: Trzy filary rozwoju sektora chemicznego w Europie ŚrodkowejSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP