Rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał wotum zaufania

Rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał wotum zaufania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek o godz. 23.40 Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za było 243 posłów, przeciw 192, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość ustawowa wynosiła 231. Wcześniej w czasie expose premier powiedział: Chcemy dokonać wielkiej modernizacji Polski.


- Nasz rząd będzie bardzo ambitny w zmienianiu Polski na lepsze. Do tego potrzebna jest budowa m.in. Centrum Analiz Strategicznych, musimy uczyć się przygotować spójne prawo - zapowiedział premier. - Nie zawsze im więcej prawa i ustaw, tym lepiej. Postaramy się zatrzymać tę falę. Państwo wraca do gry na poważnie, do przedsiębiorczych przedsiębiorców dołącza przedsiębiorcze państwo - mówił Mateusz Morawiecki.

- Chcemy dokonać wielkiej modernizacji Polski. Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która oznacza nowe rozdanie w gospodarce światowej. Powinno odbywać się ono z udziałem Polski. Dzisiejsza polityka gospodarcza decyduje, czy Polska będzie za 10 lat producentem technologii, czy rynkiem zbytu dla zachodnich koncernów. Przez ostatnie dwa lata nie próżnowaliśmy. W 2017 r. 2/3 nowych miejsc pracy w przemyśle w UE utworzonych zostało w Polsce. Zaczęto nas nazywać "fabryką Europy" - stwierdził Morawiecki.

- Tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld zł. To więcej niż przez ostatnie 9 lat. Zrobiliśmy to walcząc z przestępcami podatkowymi - przypomniał premier.

Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne


Jednym z ważnych obszarów działań rządu będzie ochrona środowiska.

Premier zauważył, że w wielu rejonach Polski, szczególnie w Małopolsce, czy na Śląsku, ale również na Mazowszu widział "krajobraz spowity gęstą, szczypiącą mgłą i dzieci wracające ze szkoły z maseczkami na twarzach".

- Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń. I to w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom wystawi nam świadectwo - powiedział Morawiecki.

Ubóstwo energetyczne do ograniczenia


- Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tys. Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba, tylko ten pył trafia do płuc naszych dzieci - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że nie wszystkich stać na czystsze paliwo. - Dlatego program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu, na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre, nietrujące paliwo. Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków - zadeklarował Morawiecki.

Dziękował pionierom walki o czyste powietrze - organizacjom pozarządowym i ruchom miejskim.

Bezpieczeństwo energetyczne: węgiel, tani gaz, energia atomowa i OZE


Premier mówił również o bezpieczeństwie energetycznym Polski.

- Dzisiaj węgiel jest podstawą naszej energetyki. Nie możemy i nie chcemy z niego rezygnować. Woj. śląskie staje się, obok węgla, zagłębiem nowych technologii. Dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać, by mogły też rozwijać się alternatywne źródła energii, ale tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomiczne. Tak, aby generowały zyski, a nie koszty - mówił Mateusz Morawiecki.

- PiS zawsze dążył do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego. Projektem, który przybliżył nas do tego celu, jest terminal gazowy w Świnoujściu. Jego realizacja nie udałaby się bez determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił Mateusz Morawiecki. - Chcemy utworzyć hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów.

Morawiecki mówi też o budowie połączeń gazowych z Norwegii. 

- Chcemy zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne oparte na niskiej emisji. Dlatego pozytywnie patrzymy też na energię jądrową - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Infrastruktura - przede wszystkim Port Solidarność


W kwestii infrastruktury sztandarowym projektem rządu jest Centralny Port Komunikacyjny. - Port Solidarność to kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce. - To będzie nasza Gdynia w sercu Polski - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że także w budowie infrastruktury drogowej istnieją spore opóźniania.

- Brakuje u nas jeszcze wielu dróg ekspresowych i autostrad, ale my je dokończymy. Dokończymy S3, S7 i A1 - mówił premier Morawiecki. - Ale w kolejnej dekadzie powinniśmy skupić się na znaczącej poprawie komunikacji powiatowej i gminnej. Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju.

Wzrost gospodarczy, to wzrost polskich firm


Mateusz Morawiecki mówi też o wzmacnianiu polskich firm i przedsiębiorczości. - W III kwartale br. polska gospodarka wzrosła o 5 proc. To może być pierwszy rok, gdy przyrost długu publicznego wyniesie zero lub niewiele powyżej zera - mówił premier Morawiecki.

- Jesteśmy i będziemy częścią Zachodu, ale chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej. Dlatego wciąż jeszcze wiele pracy przed nami. Potrzebujemy dzisiaj przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt - który zagraniczne instytucje zainstalowały tutaj na początku lat '90 - do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. To jest walka o polską własność i polski kapitał - zapowiedział Morawiecki.

Praca za godne wynagrodzenie


Chcemy, żeby Polacy pracowali efektywnie za godną płacą, mieli więcej czasu dla swoich rodzin, dla swoich najbliższych - powiedział w sejmowym expose premier Mateusz Morawiecki. Należy przestawić polski kapitalizm na zachodnie tory; to jest cel naszej strategii rozwoju - oświadczył.

- Polacy są jednym z narodów, który pracuje w Europie najwięcej. Jesteśmy jednym z najbardziej pracowitych narodów - pracujemy ok. 2 tys. godz. rocznie - mówił we wtorek premier. - My nie chcemy, żeby Polacy pracowali najdłużej. My chcemy, żeby pracowali efektywnie za godną płacę. Chcemy, żeby mieli więcej czasu dla swoich rodzin, dla swoich najbliższych - podkreślił Morawiecki.

Dlatego - jak wskazał - należy "przestawić polski kapitalizm na zachodnie tory". - To jest cel naszej strategii rozwoju - oświadczył Morawiecki. - Nie bądźmy naiwni, silnej gospodarki nie zbudują nam inni - zauważył. Morawiecki przekonywał, że należy wypracować "oryginalną drogę" do nowoczesnej gospodarki, jeśli chcemy, żeby Polacy zarabiali więcej.

"Pokolenie straconych szans" ma się stać "pokoleniem odzyskanych szans"


Według szefa rządu gwarancją rozwoju są młode pokolenia. - Umiejętności młodych Polaków są dziś tym kołem napędowym naszej innowacyjności, naszej nowoczesności. To w ich entuzjazmie, w ich ciekawości ciała, konkurowaniu z najlepszymi tkwi klucz do sukcesu - powiedział Morawiecki. - Cała nasza praca ma niewiele sensu, jeśli nie odpowiada na potrzeby młodych ludzi - dodał premier.

- Zrobimy wszystko w systemie edukacyjnym, żeby to pokolenie - nazywane pokoleniem "straconych czas" - mogło znaleźć tu pracę na godnych warunkach i z jak najwyższym wynagrodzeniem. Wierzę, że będzie to pokolenie "odzyskanych szans" - zapowiadał Morawiecki. Mówił też o reformie uczelni wyższych. - Na naukę nie można patrzeć tylko od strony korzyści gospodarczych, ważnym zadaniem uczelni jest formowanie elit - dodaje.

Czytaj także o roli samorządurynku pracy i płacach w expose premiera Morawieckiego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał wotum zaufania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!