Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek ligniny ma duży potencjał rozwoju

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
15-01-2013 16:31

Ostatni przełom w rozwoju technologii pozyskiwania i przetwarzania ligniny może wpłynąć na zmianę tendencji w przemyśle chemicznym opartym na przetwórstwie ropy – ocenia firma doradcza Frost & Sullivan.

Powiązana z rynkami o wartości powyżej 130 mld dolarów, lignina może w przyszłości stać się głównym odnawialnym źródłem związków aromatycznych w przemyśle chemicznym. Pierwsze możliwości mogą pojawić się już w roku 2015, w związku z bezpośrednim dostarczaniem fenolu do większości zastosowań przemysłowych: żywic fenolowych, surfaktantów, żywic epoksydowych, klejów i poliestru.
- Przemysł dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z potencjału ligniny – stwierdza Nicolas Smolarski, konsultant z paryskiego biura F&S. - To jedyne odnawialne źródło przemysłowych związków aromatycznych, a ponadto nie jest ono zależne od wahań cen ropy.

Lignina stanowi 30 proc. wszystkich niekopalnych zasobów organicznego węgla na Ziemi. Jej dostępność przekracza 300 mld ton i co roku wzrasta o około 20 mld ton.

Wysokiej jakości ligninę pozyskuje się z drewna; stanowi ona około 20-35 proc. jego masy. W porównaniu z innymi składnikami drewna (celulozą i hemicelulozami), jest ona o wiele bardziej złożonym polimerem, lecz przez długi czas była uznawana za substancję o niskiej jakości i zapewniającą niewielką wartość dodaną.

Od 2010 r. sam przemysł celulozowo-papierniczy wytworzył około 50 mln ton ekstrahowanej ligniny, lecz zaledwie 2 proc. tej ilości (1 mln ton) zostało wykorzystane komercyjnie do wytwarzania produktów o niskiej wartości, takich jak środki dyspergujące lub wiążące; reszta została spalona jako niskowartościowe paliwo. Dzisiaj rynek ligniny wart jest około 300 mln dolarów.

Nowe i rozwijające się technologie umożliwiają pozyskiwanie ligniny o dużej czystości. Może ona zostać przetworzona na rozmaite wysokowartościowe substancje chemiczne i produkty, m.in. BTX (benzen, toluen, ksylen), fenol, waniliny czy włókna węglowego, stwierdza F&S.

- Jedną z unikatowych zalet ligniny jest to, że można ją wykorzystywać bezpośrednio jako „dodatek” w celu zastąpienia fenoli w istniejących procesach petrochemicznych, albo też dalej przetwarzać, by uzyskać części składowe polimerów – dodaje Smolarski.

Według niego, wykorzystanie potencjału ligniny będzie wymagać pokonania pewnych barier. „Niektóre spośród najważniejszych wyzwań dla rozwoju konkurencyjnych kosztowo zastosowań ligniny to: ograniczona dojrzałość technologii, słabe powiązania pomiędzy działalnością badawczo-rozwojową a przemysłem, przeznaczanie wsparcia rządowego głównie na rozwój biopaliw oraz brak możliwości finansowania dla biorafinerów biochemikaliów” – dodaje Nicolas Smolarski.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP