PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek gazu okiem polskiej branży chemicznej

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-02-2014 12:05
Rynek gazu okiem polskiej branży chemicznej
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Miniony rok był okresem dynamicznych zmian na rynku gazu. Pojawiło się szereg nowych okoliczności, które spowodowały, że ceny gazu zmieniają się dynamicznie, co przekłada się na działalność firm chemicznych. Jednak planowane w tym roku zmiany mogą mieć jeszcze większy wpływ na branżę chemiczną - tak sytuację na rynku gazu ocenia Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

Gaz dla chemii jest jednym z głównych surowców. Dość powiedzieć, że członkowie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (szczególnie przemysł nawozowy) są największą grupą odbiorców gazu ziemnego w Polsce.
Ubiegły rok przyniósł szereg zmian na rynku gazu ziemnego, które wpłynęły na: zmianę warunków prawnych dostaw gazu ziemnego, zmianę wysokości i sposobu kształtowania cen gazu bezpośrednio oddziaływujących na rentowność sektora nie tylko w układzie krajowym, lecz również regionalnym w Europie i globalnym, szczególnie porównując się do niskich cen gazu w USA, rozwój możliwości logistycznych dywersyfikacji dostaw gazu z alternatywnych rynków i konkurencyjnych dostawców.

Zmieniła się relacja cen gazu oferowanego w Polsce i na alternatywnych rynkach. W 2012 r. średnia różnica ceny między rynkiem detalicznym w Polsce i cenami na rynkach hurtowych w hub’ach NGC, GASPOOL, TTF wynosiła prawie 1 euro za MWh i w poszczególnych miesiącach dochodziła ona do kilku euro za MWh. Po renegocjacji jamalskiego kontraktu importowego trend ten został odwrócony, dodatkowo wraz z kosztami przesyłu gazu średni koszt zakup gaz z kierunku zachodniego był wyższy od krajowych cen rynku detalicznego i hurtowego (w tym na TGE). Natomiast w poszczególnych miesiącach i na różnych produktach były możliwe konkurencyjne zakupy gazu po konkurencyjnych cenach.

Równocześnie w 2013 r. została wzruszona zasada obowiązku zatwierdzania taryf na obrót (sprzedaż) paliw gazowych. Pomimo braku zmian przepisów w tym obszarze, Prezes URE wydał kilka komunikatów, w których dokonał interpretacji wskazującej na warunki wyłączenia z regulacji cen. Dla obrotu giełdowego zwolnienie obowiązuje z mocy prawa, natomiast na wniosek jest to możliwe dla obrotu hurtowego paliwami gazowymi oraz dla obrotu LNG.

Ponadto został przedstawiony harmonogram uwolnienia cen dla odbiorców detalicznych i w przypadku odbiorców kupujących więcej niż 25 mln m3/rok możliwie jest wystąpienie o zwolnienie z takiego obowiązku. Rodzą się nowe możliwości wolnego kształtowania cen paliwa gazowego, co stawia przed odbiorcami możliwość przeanalizowania i wyboru optymalizacji opcji dostaw.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP