Ruszają zwolnienia grupowe w Zachemie

Ruszają zwolnienia grupowe w Zachemie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwolnienie do 600 osób zapowiedziały Zakłady Chemiczne Zachem S.A. w Bydgoszczy - poinformował Urząd Pracy. Firma wygasza produkcję chemikaliów, po sprzedaniu praw do głównego wyrobu niemieckiemu koncernowi BASF.

Jak poinformował w piątek Tomasz Zawiszewski z Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, w przekazanym mu piśmie zarząd Zachemu zapowiedział zwolnienie do 31 marca 2013 roku od 593 do 600 osób. Z informacji Urzędu wynika, że teraz firma zatrudnia 695 osób.

Zarząd Ciechu, który jest większościowym udziałowcem Zachemu, zdecydował w tym roku o zaprzestaniu produkcji TDI, podstawowego produktu Zachemu, i sprzedaniu niemieckiemu koncernowi BASF listy dotychczasowych klientów oraz całej związanej z tym produktem technologii i patentów; zobowiązał się również do niepodejmowania produkcji TDI w ciągu trzech lat.

Związkowcy z Zachemu uważają, że oznacza to likwidację ich firmy. Z informacji przekazanych przez Ciech wynika, że Zachem nadal będzie formalnie istnieć, ale jego działalność sprowadzać się będzie do sprzedaży energii, oczyszczania ścieków i zagospodarowania lub zbycia nieruchomości pozakładowych w Bydgoszczy.

"To nie jest restrukturyzacja, ale likwidacja tej firmy. Pracę straci nie tylko 600 osób z Zachemu, ale także pracownicy spółek, które są ściśle z powiązane z jego dotychczasową produkcją - szacujemy, że bez pracy zostanie około dwóch tysięcy osób" - podkreślił w piątek Leszek Walczak, przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ "S".

Związkowców oburza, że nikt z zarządu Ciech S.A., będącego właścicielem Zachemu, nie zadbał, by zabezpieczyć interesy załogi zakładu.

"Dowiadujemy się, że BASF, któremu sprzedano TDI, ma budować koło Wrocławia zakład produkujący TDI, w którym zatrudni 400 osób. Dlaczego w umowie nie zagwarantowano, by zrobił to w Bydgoszczy?" - pytał Andrzej Werner, lider zakładowej NSZZ "S".

Załoga Zachemu i reprezentujący ją związkowcy winą za niekorzystne dla pracowników zmiany w zakładzie obarczają władze państwowe. Leszek Walczak przypomniał, że Skarb Państwa ma wprawdzie mniejszościowy pakiet w Ciechu, ale dysponuje większością głosów w jego radzie nadzorczej.

"Jeśli firma pada, bo jest źle zarządzana, to odpowiada za to zarząd i rada nadzorcza oraz właściciel, a nie pracownicy, którzy robili, co do nich należało. W przypadku Zachemu co najmniej od 2006 roku zmiany w zarządzie związane były ze zmianami w układzie politycznym, więc i odpowiedzialność za losy firmy obciąża także polityków" - zaznaczył Walczak.

Zarząd Ciechu starał się uspokoić sytuację w bydgoskim zakładzie deklaracjami o przeznaczeniu ponad 33 mln zł na odprawy i program osłonowy dla zwalnianych pracowników z Zachemu. Jak zaznaczają jednak związkowcy, dotychczas nie ma umów gwarantujących takie wsparcie dla zwalnianych z pracy.

Rzecznik Ciech S.A. Mariusz Babula podkreśla jednak, że negocjacje zarządu Zachemu ze związkami zawodowymi wciąż trwają. "Liczymy na porozumienie" - zaznaczył.

TDI (toluilenodwuizocyjanian) to główny komponent do produkcji pianek poliuretanowych, używanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim.

W połowie października Ciech i należące do niego Zakłady Chemiczne Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę "sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych" związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł). Podczas zorganizowanego w połowie października spotkania w MSP zarząd Ciechu uzasadniał umowę z BASF zbyt wysokimi kosztami produkcji TDI w Bydgoszczy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszają zwolnienia grupowe w Zachemie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!