PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozbrajanie śląskich bomb ekologicznych

Autor: wnp.pl (Tadeusz Gańczarczyk)
17-09-2009 04:59
Rozbrajanie śląskich bomb ekologicznych

Z raportów Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że woj. śląskim znajduje się sześć bomb ekologicznych szczególnie niebezpiecznych dla środowiska, a tym samym dla zdrowia i życia mieszkańców regionu.

Aż dwie groźne bomby ekologiczne znajdują się w graniach Ogrodzieńca. Kilkadziesiąt tysięcy ton płyt i odpadów azbestowych znajduje się na dwóch hektarach ruin po dawnej fabryce "Izolacja". Zaś w zamienionym na dzikie wysypisko kamieniołomie zalega także tysiące ton niebezpiecznych odpadów azbestowych.
Co więcej, odwierty na skażonym terenie wykazały, ze odpady azbestu były składowane także pod ziemią. Szacuje się, że na rozbrojenie tych bomb ekologicznych potrzeba ok. 20 mln zł. Sprawa likwidacji Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry” ciągnie się już od 1995 roku i nie doczekała się zakończenia. Sprawa jest pilna – jak widać od wielu lat – bo ta tykająca bomba ekologiczna zagraża zbiornikowi wód podziemnych „330 Gliwice”, stanowiącego rezerwuar wody pitnej dla mieszkańców aglomeracji.

Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry pozostawiły zwałowisko ok 930 tys. ton odpadów zawierających m.in bar, bor, miedź i arsen. Do tej pory na rozbrojenie tarnogórskiej bomby ekologicznej wydano prawie 220 mln zł. Zdołano zneutralizować ponad półtora miliona ton odpadów. Zabezpieczenie reszty to wydatek ok. 100 mln złotych. Na pewno całości inwestycji nie uda się sfinansować z unijnych funduszy, bo 10 hektarów skażonego gruntu kupił pięć lat temu od Agencji Mienia Wojskowego (teren poligonu) prywatny właściciel. A Unia nie dotuje operacji czyszczenia prywatnego gruntu.

W Czechowicach – Dziedzicach kwaśne smoły porafinacyjne składowane były od lat trzydziestych ub. wieku do 1984 roku w "dołach kwasowych". Obecnie oznacza to skażenie gleby na powierzchni ok. 2 hektarów. W obrębie składowiska notuje się znaczne przekroczenie dopuszczalnych stężeń siarczanów i substancji ropopochodnych w wodach podziemnych. W dołach kwasowych zalega ok.100 tys. ton odpadów ropopochodnych.
W Jaworznie na centralnym składowisku odpadów „Rudna Góra” przy „Organice Azot”jest ok 162,2 tys. ton odpadów po produkcji m.in pestycydów. Ekolodzy obawiają się, że niebezpieczne substancje mogą przenikać do wody i gleby i zapowiadają walkę o to, by niebezpieczne składowisko zlikwidować. Szósta bombą ekologiczną ujęta w raporcie są osadniki szlamów cynkowych na terenie Huty Szopienice, które zawierają ok. 157 tys. ton szkodliwych odpadów.

To są setki tysięcy ton chemikaliów, odpadów ropopochodnych i azbestu, których do tej pory z różnych przyczyn nie udało się unieszkodliwić.
Dziś w Sosnowcu, w sali Media Centrum, podczas debaty przy regionalnym stole ekologicznym osoby i instytucje odpowiedzialne za skażone tereny deklarują kiedy, w jaki sposób i za pomocą jakich środków zamierzają rozbroić te bomby ekologiczne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP