Rolnictwo i chemia szansą dla inwestorów z Polski w Togo

Rolnictwo i chemia szansą dla inwestorów z Polski w Togo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szansą dla inwestorów z Polski w Togo jest m.in. rolnictwo i segment nawozów. Togo potrzebuje też inwestycji w takich sektorach jak m.in. budownictwo, ale też hotelarstwo i gastronomia - mówił Cofi Alexis Aquereburu, wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Togo, państwa w zachodniej Afryce leżącego nad Zatoką Gwinejską.

- W naszym kraju jest miejsce dla inwestycji w budownictwie, w hotelarstwie i gastronomii, a także w rolnictwie, zwłaszcza w rolnictwie biologicznym, ponieważ ziemia jest u nas jeszcze dziewicza i niepodporządkowana nawozom – mówił Cofi Alexis Aquereburu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach.

- Istnieje szansa do współpracy Polski i krajów afrykańskich, ponieważ te kraje zaznały demokracji mniej więcej w tym samym okresie i to jest podobieństwo między nami, które ułatwi nam się zbliżenie - mówił Cofi Alexis Aquereburu.

- Jeśli chodzi o inwestycje, to wszystko jest do zrobienia w Togo, od mieszkań socjalnych - a w moim kraju potrzebnych jest około 10 tysięcy mieszkań rocznie – po przetwarzanie produktów, bo mało produktów jest przetwarzanych w moim kraju na miejscu np. bawełny, którą trzeba przerabiać na tkaniny – dodał.

Togo może zaoferować inwestorom duże możliwości inwestycyjne m.in. w przemyśle energetycznym, wydobywczym (Togo ma fosfat i inne zasoby, które można wydobywać i eksploatować np. marmur, boksyt, czy żelazo), ale też komunikacji.

Togo potrzebuje też inwestycji w rolnictwie, w przemysł przetwórczy produktów rolnych, ale są też możliwości w usługach. Togo chciałoby nawiązać również współpracę z polskim rządem przy wymianie studentów.

Togo nie ma jeszcze nawiązanych większych relacji z Polską, chociaż pierwszy krok został już wykonany poprzez m.in. spotkania na szczeblach ministerialnych oraz udział przedstawicieli rządowych tego państwa w Europejskim Kongresie Gospodarczym 2014 w Katowicach, na którym była obecna m.in. Essossimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo.

Afryka to ostatni tak duży rynek globalny, gdzie polskie przedsiębiorstwa mogą wejść i zainwestować pieniądze w szerszym wymiarze, nie tylko biznesowym - inwestycyjnym i handlowym - ale zaangażować się w budowanie tamtejszej gospodarki, czyli w infrastrukturę czy edukację, podzielić się doświadczeniami, wiedzą i technologią.

Cała Afryka potrzebuje inwestycji w różnych dziedzinach, nie tylko w infrastrukturę, w sektor energetyczny i wydobywczy, ale też głównie w sektor budowlany, sektor rolniczy i przetwórstwa produktów rolnych, chemiczny, AGD, IT, ICT, sektor morski, odnawialne źródła energii, czy maszynowy. Afryka potrzebuje również wiedzy i technologii, bo te dwie rzeczy są dla tego kontynentu kluczowe.

Wzrost gospodarczy na całym kontynencie afrykańskim przewidywany na 2014 rok to ponad 4,0 proc. podczas gdy w 2013 roku wyniósł on 5,5 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rolnictwo i chemia szansą dla inwestorów z Polski w Togo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!