PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rok 2013 dobry dla Grupy Azoty

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-03-2014 11:17
Rok 2013 dobry dla Grupy Azoty
fot. Archiwum

Grupa Azoty zakończyła rok 2013 przychodami ze sprzedaży na poziomie 9,8 mld zł (7,1 mld zł w roku 2012) przy zysku netto na poziomie 714 mln zł (315 mln zł w roku 2012) i zysku na działalności operacyjnej EBIT na poziomie 703 mln zł (372 mln zł w roku 2012).

Powyższe wyniki finansowe w odniesieniu do roku ubiegłego uległy poprawie wskutek rozpoznania zdarzeń jednorazowych na łączną kwotę 469 mln zł. Po wyeliminowaniu tych zdarzeń skonsolidowany zysk netto wynosi 245 ml zł wykazując spadek w stosunku do roku ubiegłego ze względu na trudniejszą sytuację rynkową w kluczowych biznesach grupy.
- Analizując wyniki głównych segmentów biznesowych widać znaczący bo 35 procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży zewnętrznej zrealizowanych w biznesie nawozowym, głównie w skutek procesu konsolidacji. Efekt skali działalności, wsparty znaczącym spadkiem cen takich surowców jak fosforyty, sól potasowa czy siarka pozwoliły zrealizować marże EBITDA na poziomie 11,5 proc. w stosunku do 10 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku i to pomimo wzrastającej presji cenowej w nawozach azotowych w III i IV kwartale – komentuje wyniki w segmencie nawozowym Wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski.

Segment Chemia w roku 2013 wygenerował przychody ze sprzedaży zewnętrznej na poziomie blisko 2,4 mld zł realizując jednocześnie marże EBITDA na poziomie 3 proc. Wyższe przychody o ponad 60 proc. nie zdołały poprawić wspomnianej marży, która w wskutek spadających ceny alkoholi OXO, pigmentów oraz plastyfikatorów zanotowała spadek z poziomu 7 proc. rok do roku. Pozytywny trend cenowy na rynku chemicznym został za to wykorzystany w sprzedaży melaminy. Za sprawą ograniczonej podaży produktu ze względu na awarie innych graczy na rynku zwłaszcza w I połowie roku udało się zrealizować wyższe ceny o blisko 23 proc. Pozytywny wpływ na marże w chemii miały także spadające ceny surowców jak ilmenit i szlaka tytanowa wykorzystywanych do produkcji bieli tytanowej.

W Segmencie Tworzyw cały rok naznaczony był trudną sytuacją na rynku, w tym szczególnie kaprolaktamu. Zwiększona presja cenowa będąca efektem dokonywanych przeobrażeń na rynku (przejmowanie dominującej roli Chin w produkcji kaprolaktamu) powodowała nadpodaż produktu czego efektem są spadki cen kaprolaktamu (Puławy) i poliamidów (Tarnów) o blisko 9 proc. Sytuację pogarszały wciąż wysokie ceny surowców jak benzen i fenol. Dodatkowo zwyżkujące ceny metanolu wespół z bardzo duża konkurencją rynkową dla produktów polioksymetylenu (Tarnoform) przyczyniły się do powstania przesłanek do utraty wartości a tym samym ujęciem odpisu aktualizującego wartość majątku POM na kwotę 46 mln zł.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

69.00 PLN -1.84 (-2.60%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP