Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Referendum strajkowe w Nitroergu

Autor: wnp.pl
09-07-2010 15:37

W czwartek 8 lipca w zakładach Nitroergu w Krupskim Młynie i Bieruniu zaczęło się dwudniowe referendum strajkowe. W piątek po południu było pewne, że referendum będzie ważne, gdyż do tego momentu wzięło w nim udział 70 proc. pracowników. Głosowanie zakończyło się w piątek o północy.

W firmie od 22 czerwca trwa spór zbiorowy. Strona związkowa domaga się m. in. podwyżek płac o 25 proc. średniej płacy w zakładzie, podpisania pakietu socjalnego oraz poprawy warunków bhp. Dotychczasowe negocjacje zakończyły się podpisaniem protokołów rozbieżności. Wkrótce rozpoczną się mediacje, jednak związkowcy już poinformowali, że do nich nie przystąpią, jeśli zarząd spółki nie stawi się na rokowania w pełnym składzie.
- Nie chcemy rozmawiać z samym prezesem, bo on do tej pory nie był skłonny do jakichkolwiek kompromisów. Rozmowy z zarządem w pełnym składzie dają większe szanse na porozumienie – mówi Piotr Nowak, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Przedmiotem sporu zbiorowego jest też problem zaliczek wypłaconych załodze w 2005 r., jeszcze przez poprzedni zarząd spółki. Jak informują związkowcy, w ubiegłym miesiącu 170 pracownikom, którzy na podstawie art. 23’ przeszli do innego pracodawcy, te zaliczki zostały potrącone.

- Na rękę otrzymali pensje w wys. 300-400 zł. Przecież oni mają na utrzymaniu rodziny i comiesięczne płatności. Natychmiast podjęliśmy rozmowy z ich nowym pracodawcą, który m.in. zobowiązał się, że już 15 lipca wypłaci pracownikom pełną pensję – mówi Piotr Nowak. O całej sprawie związkowcy poinformowali Państwową Inspekcję Pracy. Zamierzają bronić praw swoich członków przed sądem pracy.

Pracownicy są zdeterminowani, bo ciężko pracują, a w zakładzie od dłuższego czasu nie było przeszeregowań. Jak mówią związkowcy, kierownictwo utrzymuje, że spółka przynosi straty, a tymczasem w firmie utworzonych zostało 20 nowych stanowisk dyrektorskich. Piotr Nowak podkreśla, że utrzymanie jednego stanowiska dyrektorskiego kosztuje spółkę tyle, co opłacenie 16 pracowników.

- Zatrudnionym na niższych szczeblach wciąż przypomina się, że firma zmuszona jest oszczędzać, gdy tymczasem kadra zarządzająca traktowana jest jak przysłowiowe święte krowy. Jeśli dzielimy się biedą, to po równo - uważa Piotr Nowak.

Do głosowania uprawnionych jest ponad 1100 pracowników w zakładach Nitroerg w Krupskim Młynie i Bieruniu. Jak poinformował wnp.pl Piotr Nowak w piątek po południu frekwencja wynosiła już ponad 70 proc. By referendum było ważne, musi w nim wziąć udział połowa załogi. Pełne wyniki głosowania ogłoszone będą 13 lipca.

Nitroerg produkuje materiały wybuchowe i środki inicjujące oraz dodatek do oleju napędowego 2-EHN. Jego wyroby są stosowane m.in. w górnictwie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP