PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rada Grupy Azoty - łatwiejsze zarządzanie gigantem

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
16-12-2013 12:05
Rada Grupy Azoty - łatwiejsze zarządzanie gigantem
fot. mat. prasowe Grupa Azoty

W polskich warunkach nie ma firmy o tak skomplikowanej strukturze, zarazem tak rozległych obszarach działalności i tak geograficznie zdecentralizowanej. W przypadku Grupy Azoty powołanie specjalnej rady jest jak najbardziej uzasadnione. A podobne organy w dużych zagranicznych firmach nie są niczym niezwykłym.

Zgodnie z założeniami w skład Rady wchodzą prezesi i członkowie zarządów wszystkich spółek skonsolidowanych w ramach Grupy Azoty oraz dyrektor zarządzający jednostki dominującej. Oznacza to, że Rada stanie się swego rodzaju spotkaniem wszystkich osób podejmujących najważniejsze decyzje w Grupie. Jeżeli wszyscy przybędą oznaczać to będzie spotkanie ponad 30 osób. To chyba maksymalna grupa osób, które wspólnie działając mogą wypracować wspólne stanowisko. Choć z drugiej strony część przeciwników aż tak dużych rad uważa, że nie cały zasób wiedzy członków może przy takiej ich liczbie być w całości wykorzystany.
Podobne rady działają w wielu firmach. Np. bardzo popularne są rady dyrektorów. Występują one m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, krajach skandynawskich, Rosji, Chinach, Indiach i Japonii. Mogą ona mieć jedno lub dwupoziomowy charakter (w zależności od tego cz w radzie są członkowie rady nadzorczej). Liczba członków takiej rady waha się od kilku do nawet ponad 20. Do tego dochodzą różnego rodzaju komitety wykonawcze, czy wewnętrzne rady.

Idea powołania tego typu rad jest związana z potrzebą lepszej kontroli nad spółką i usprawnienia w zarządzaniu. W przypadku Grupy Azoty podstawowymi zadaniami Rady będzie: doradzanie, opiniowanie i inicjowanie działań w zakresie usprawnienia zarządzania, zmian w obszarze sektorów funkcjonalnych i biznesowych (w szczególności w strategicznym planie rozwoju i marketingowym). Zadaniem Rady Grupy jest również opiniowanie propozycji założeń planistycznych dot. sporządzania budżetów jednostkowych i skonsolidowanych spółek Grupy Azoty na poszczególne lata obrotowe oraz założeń do planów wieloletnich.

To stosunkowo duży zakres obowiązków. Jednak jak najbardziej uzasadniony. Aby to lepiej zrozumieć trzeba bliżej przyglądnąć się specyfice Grupy Azoty. Po pierwsze około 50 proc. produkcji jest kierowane na eksport. To oznacza konieczność bardzo szerokiej współpracy pomiędzy poszczególnymi spółkami Grupy. Wymiana doświadczeń i poglądów w tym temacie z pewnością będzie korzystne dla całej firmy.

Podobnie rzecz ma się z zakupami surowców, które dokonywane są przecież w wielu krajach prawie na całym świecie. Rada będzie doskonałym miejscem do omówienia planów poszczególnych spółek w tej kwestii. Co ważne pozwoli na bieżąco wypracowywać wspólną strategię działań np. w kwestiach marketingu i sponsoringu/

Na koniec jeszcze dwie kwestie. Rada może stać się bardzo ważnym elementem scalania poszczególnych spółek w jeden sprawnie działający organizm. Poza tym z pewnością zostanie odebrana dobrze w tych wszystkich zakładach i spółkach Grupy, które nie maja swojego przedstawiciela w zarządzie.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

69.00 PLN -1.84 (-2.60%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP