PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Puławy zbudują nowy kompleks nawozowy w podstrefie

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
15-04-2010 12:54
Puławy zbudują nowy kompleks nawozowy w podstrefie

Wnioski płynące z działającego od 2008 roku projektu badawczego potwierdzają słuszność decyzji o inwestycji Zakładów Azotowych „Puławy” SA w Nowy Kompleks Nawozowy, który będzie realizowany na terenie Specjalnej Starachowickiej Strefy Ekonomicznej – podstrefa Puławy.

Zakłady Azotowe „Puławy” wiosną 2008 roku uruchomiły międzynarodowy projekt badawczy w zakresie wykorzystania nowych nawozów z dodatkiem siarki na doświadczalnych poletkach obszaru Polski, Czech i Niemiec. Założeniem pięcioletniego projektu badawczego jest wieloaspektowa ocena efektów nawożenia roślin ozimych (pszenica i rzepak) i jarych (kukurydza) stałymi i płynnymi nawozami azotowymi z siarką stosowanymi w różnych stadiach rozwojowych roślin. Ustalona i wprowadzona jednolita metodyka badań na obszarze Polski, Czech i Niemiec po dwóch latach pozwoliła na ocenę wyników badań i sformułowanie wniosków, które zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie.
Koordynatorem naukowym projektu jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut badawczy w Puławach. W projekt zaangażowane są również Instytut Nawozów Sztucznych z Puław, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ze Szczecina, Instytut Praski z Czech, Instytut Naukowy z Meklemburgii oraz partnerzy handlowi tacy jak Unibaltic Agro ze Szczecina, Agro CS z Czeskich Skalic oraz Agro Baltic z Rostocka.

- IUNG-PIB w Puławach od kilku lat prowadzi badania nad porównaniem efektywności działania nawozów stałych i płynnych bez dodatku i z dodatkiem siarki w uprawach roślin zbożowych i rzepaku. Z przeprowadzonych badań wynika, że najlepsze efekty produkcyjne uzyskiwano na obiektach nawożonych nawozami z dodatkiem siarki, natomiast w przypadku nawozów bez dodatku siarki najkorzystniejsze efekty plonotwórcze uzyskiwano na obiektach nawożonych roztworem saletrzano-mocznikowym. Przeprowadzone badania wykazały także korzystny wpływ nawozów zawierających siarkę na cechy jakościowe ziarna zbóż a przede wszystkim na większą zawartość glutenu. – ocenia Doc. dr. hab. Janusz Igras z Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia IUNG-PIB w Puławach

- Cieszę się, że wnioski płynące z badań potwierdzają trafność podejmowanych przez nas decyzji inwestycyjnych. O realizacji tych projektów zadecydują ostatecznie nasi akcjonariusze na poniedziałkowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu. Podjęcie stosownych uchwał umożliwiłoby nam kontynuację realizacji przyjętej strategii w obszarze rozwoju portfela produktowego – komentuje Paweł Jarczewski, prezes Puław.

W ramach Nowego Kompleksu Nawozowego, Puławy zainwestują w produkcję stałych i płynnych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu (UAS). Koszt inwestycji w produkcję nawozów stałych to 96,5 mln PLN, natomiast nawozów płynnych 69,5 mln PLN.

Projekt zaowocuje uruchomieniem sprzedaży nowych produktów w ilości około 350 000 ton rocznie natomiast dodatkowe przychody z tego tytułu szacowane są na poziomie 200 - 300 mln PLN/rok.

Dariusz Malinowski

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP