PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Puławy czterokrotnie zwiększyły zysk netto

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
30-10-2008 13:03

W pierwszym kwartale roku obrotowego 2008-2009 Zakłady Azotowe Puławy powiększyły przychody ze sprzedaży o ponad 40 proc., a zysk netto o ponad 300 proc. Powodem były głównie wyższe marże na produkty nawozowe, ale także większy wolumen sprzedaży.

Zysk netto spółki w okresie lipiec-wrzesień 2008 wyniósł 157,1 mln zł, wobec 38,7 mln zł rok wcześniej, a zysk operacyjny wzrósł jeszcze bardziej, bo aż o 382 proc., do 185,1 mln zł. Przychody spółki osiągnęły wartość 686,3 mln zł, w porównaniu do 487 mln zł rok wcześniej.
Szczególnie dobre wyniki odnotowano w segmencie produktów nawozowych. Wartość sprzedaży produktów nawozowych wyniosła 474 mln zł (wzrost o blisko trzy czwarte), podczas gdy sprzedaż chemikaliów pozostała na poziomie niezmienionym, a pozostałych produktów nawet nieznacznie spadła.

Ilościowo sprzedaż zwiększyła się o blisko 10 proc. dla produktów nawozowych i o prawie 4 proc. dla produktów nienawozowych. W efekcie zwiększył się udział nawozów w strukturze sprzedaży firmy - z 56 do 69 proc.

- Siłę firmy najlepiej można poznać w trudnych czasach, kiedy wyniki Puław są z reguły lepsze niż konkurentów - powiedział Paweł Jarczewski, prezes spółki.

Sytuacja na rynku chemikaliów w I kwartale roku obrotowego 2008/2009 charakteryzowała się wysoką dynamiką. Odnotowano dalszy wzrost cen melaminy. Tempo wzrostu popytu utrzymuje się na stałym poziomie pomimo kryzysu w branży budowlanej w Europie Zachodniej.

Na rynku kaprolaktamu odnotowano natomiast spowolnienie ze względu na mniejsze zapotrzebowanie w Chinach. Na rynku europejskim widoczne są ograniczenia z przeniesieniem wysokich cen surowców produktów petrochemicznych (w tym benzenu) na dalsze ogniwa łańcucha produkcyjnego oraz słaba kondycja finansowa producentów poliamidów.

Dynamicznie rozwijający się rynek AdBlue, w statycznym dla branży transportowej sezonie wakacyjnym (lipiec-sierpień), skutkował stałym poziomem sprzedaży. We wrześniu 2008 r. ponownie odnotowano wzrost sprzedaży tego produktu.

Sytuacja na rynku nawozów azotowych w I kwartale pozostawała bardzo korzystna dla producentów nawozów. Po raz pierwszy w historii nie zaobserwowano posezonowego spadku cen tych produktów. Rekordowo wysokie ceny mocznika, szczególnie w pierwszej części kwartału, wynikały z deficytu tego produktu na rynkach światowych.

Z kolei rekordowa sprzedaż roztworu saletrzano-mocznikowego (RSM) na rynku krajowym wynikała z coraz szerszego ukierunkowania się dużych gospodarstw rolnych na nawozy płynne.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP