Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przyszli technicy technologii chemicznej rozpoczęli naukę

Autor: WNP.PL (DM)
01-09-2016 18:11
Przyszli technicy technologii chemicznej rozpoczęli naukę
Fot. Fotolia

15 uczniów będzie uczęszczać do klasy o profilu technik technologii chemicznej w Zespole Szkół Chemicznych we Włocławku. Patronem klasy jest Anwil, spółka już teraz chce zadbać o przyszłe kadry.

Przemysł chemiczny w Europie jest - według danych Instytutu Chemii Fizycznej Państwowej Akademii Nauk - trzecim pod względem wielkości. Bezpośrednio i pośrednio zatrudnia aż trzy miliony osób i wciąż się rozwija. Jak podaje Polska Izba Przemysłu Chemicznego w 2015 r. powstało niemal 12 tys. miejsc pracy w branży chemicznej, co oznacza wzrost zatrudnienia o 4,7 proc. w stosunku do 2014 r. Tak dynamiczny rozwój sektora sprawia, że firmy intensywnie poszukują wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza, że coraz częściej muszą się mierzyć z wyzwaniami związanymi z pozyskaniem następców specjalistów odchodzących na emeryturę. Remedium na tę sytuację może być tworzenie klas patronackich. Tą drogą postanowił pójść także Anwil, który w marcu b.r. podjął decyzję o nawiązaniu oficjalnej współpracy z Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku.
1 wrześnie 2016 r. 15 uczniów oficjalnie rozpoczęło edukację w nowoutworzonej klasie o profilu technik technologii chemicznej, nad którą patronat objął Anwil. Młodzież będzie pobierać naukę w systemie dualnym. Teorię będzie poznawać w Zespole Szkół Chemicznych, podczas gdy jej zastosowanie będzie ćwiczyć na praktykach zorganizowanych w spółce. Najlepsi uczniowie otrzymają również ufundowane przez włocławską spółkę stypendia naukowe oraz dofinansowanie do kosztów nauki, mogące sięgnąć aż 1500 zł.

Jacek Podgórski, prezes zarządu Anwil SA, przemawiając w trakcie inauguracji roku szkolnego 2016/2017 do uczniów, rozpoczynających naukę w klasie patronackiej spółki, pogratulował pierwszoklasistom wyboru ścieżki edukacyjnej oraz wyraził przekonanie, że umożliwi im on zdobycie wiedzy i umiejętności, dzięki którym bez trudu znajdą oni swoje miejsce na rynku pracy - nie tylko lokalnym, ale także krajowym, a nawet europejskim. - Będziecie mogli znaleźć zatrudnienie, które będzie dla was źródłem satysfakcji tak ze względu na powierzane wam ambitne oraz odpowiedzialne zadania, jak i otrzymywane przez was wynagrodzenie - powiedział prezes Podgórski.

Natomiast Krystyna Młotkowska, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych, zwróciła uwagę, że dzięki współpracy szkoły z Anwilem program nauczania przyszłych techników technologii chemicznej dostosowany jest do potrzeb zgłaszanych przez spółkę, a zatem czas wdrożenia absolwentów do pracy w firmie znacznie się skróci. Będą oni bowiem już stosunkowo dobrze znać instalacje, które będą obsługiwać. Jednocześnie dyrektor Młotkowska wyraziła zadowolenie z zainteresowania gimnazjalistów kontynuowaniem nauki w Zespole Szkół Chemicznych: - Renesans szkolnictwa zawodowego staje się faktem również na Kujawach i Pomorzu i bardzo z tego się cieszę.  Podobnie jak z nawiązania współpracy pomiędzy Anwilem a Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku, co według mnie jest niezwykle ważnym krokiem do odbudowania tradycji kształcenia zawodowego o profilu chemicznym w naszym mieście.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 545 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP