PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przemysł szklarski krytykuje rząd w sprawie podziału CO2

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
11-06-2008 09:01

- Działania rządu, przy braku prowadzonego na odpowiednim szczeblu dialogu z przemysłem spowodowały, że kolejne proponowane projekty podziału limitów CO2 były coraz bardziej niekorzystne dla polskiej gospodarki – ocenia Tomasz Chruszczow ze Związku Pracodawców Polskie Szkło w liście do Waldemara Pawlaka

Tomasz Chruszczow, dyrektor biura Związku Pracodawców Polskie Szkło, przypomina, że projekt rozporządzenia proponującego podział uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012, przedstawiony przez Ministra Środowiska w grudniu 2007 r. został jednomyślnie poparty przez cały przemysł.
Był zgodny z deklarowaną w exposé prezesa Rady Ministrów wolą realizacji przez Polskę polityki wspólnotowej; wzmacniał konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, walczących o utrzymanie pozycji na otwartym światowym rynku i dawał szansę na utrzymanie oraz tworzenie dodatkowych miejsc pracy.

Ponadto dawał czytelny impuls do podejmowania przez wszystkich (w tym indywidualnych odbiorców energii) działań pro-efektywnościowych, które są warunkiem osiągnięcia przez Polskę celów europejskiej polityki klimatyczno – energetycznej a jednocześnie brał pod uwagę bardzo kosztowne działania, jakie sektory przemysłowe podejmowały (i nadal podejmują) w celu dostosowania się do wspólnotowych przepisów ochrony środowiska. W ocenie Chruszczowa grudniowy projekt umożliwiał pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych nowoczesnych zakładów i wytworzenie w kraju materiałów niezbędnych dla zrealizowania zaplanowanych na lata 2008 – 2013 programów rozwoju infrastruktury kraju, w tym infrastruktury ochrony środowiska.

Dawał także możliwości rozwoju nowoczesnemu przemysłowi, a jednocześnie wzmacniał rynek odbiorców energii, który jest decydującym elementem wyceny każdego przedsiębiorstwa energetycznego, dając najlepsze, ekonomiczne podstawy do rozwoju energetyki, w tym jej restrukturyzacji i korzystnej dla skarbu państwa prywatyzacji.

Kolejne projekty, w których rozdział uprawnień zmieniono tak, aby elektroenergetyka uzyskała dodatkowe uprawnienia kosztem zmniejszonych przydziałów dla przemysłu i mniejszej rezerwy dla nowych instalacji, postawił – w ocenie Tomasza Chruszczowa - polski przemysł w sytuacji niezwykle trudnej.

- Globalna konkurencja sprawia, że przemysł ma bardzo ograniczone możliwości zakupu dodatkowych uprawnień. Oznacza to, że zmniejszenie emisji CO2 przez przemysł jest możliwe jedynie poprzez ograniczenie produkcji, a tym samym zmniejszenie zatrudnienia, rentowności, wpływów do budżetu z tytułu podatków, pogorszenie bilansu płatniczego w handlu zagranicznym – pisze Tomasz Chruszczow w liście do premiera Waldemara Pawlaka.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP