Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przed branżą chemiczną kolejne wyzwania

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
24-01-2013 05:53
Przed branżą chemiczną kolejne wyzwania
Fot. Fotolia

Uporządkowanie skonsolidowanych spółek, inwestycje w rozwój petrochemii i w nowoczesne produkty oraz uzyskanie dostępu do krajowych surowców - to plan dla chemii na najbliższe lata.

Polska branża chemiczna stoi przed wielką szansą. Po wielu latach nieudanych prób udało się skonsolidować gros tego przemysłu. Do grupy tworzonej pod egidą Azotów Tarnów (Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Zakłady Chemiczne Police) doszlusowały właśnie Zakłady Azotowe Puławy. Przed chemią stoją teraz nowe zadania.
- To ważny moment na debatę, bo udało się doprowadzić do finału konsolidację branży. Podjęliśmy strategiczną decyzję, że nie sprzedajemy chemicznych spółek. I dzięki konsolidacji wartość tych aktywów wzrosła o 40 proc. To fenomen w historii sektora. Na tym nie możemy poprzestać. Przed nami kolejne wyzwania - po pierwsze zakończenie procesu konsolidacji wszystkich czterech podmiotów na zasadach partnerskich, to podkreślam. Liczymy że oba zarządy (Puław i Tarnowa - red.) dojdą do porozumienia. Drugie zadanie to rozwój - np. nowa instalacja petrochemiczna na północy Polski. Jest ona konieczna, bo mamy 8 mld EUR deficytu w handlu zagranicznym chemikaliami - mówił Mikołaj Budzanowski, minister skarbu podczas konferencji Nafta/Chemia 2013 zorganizowanej przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. miesięcznika "Nowy Przemysł" i portalu wnp.pl.

Zdaniem ministra do dopiero początek dużych inwestycji w chemii. - Musi powstać mapa innych chemicznych instalacji. Nowe inwestycje, które będą uzupełnieniem łańcucha produkcyjnego branży. Wychodząc naprzeciw temu przygotowaliśmy program Inwestycje Polskie. Od tego miesiąca możemy już współfinansować nowe projekty - podkreślał minister skarbu.

Trzeci problem, który zdaniem ministra powinien znaleźć rozwiązanie, to dostęp branży do podstawowych surowców. Chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu, w tym z łupków, oraz wydobycia ropy naftowej. -To wyzwanie dla rządu i całego przemysłu chemicznego - zaznaczył Mikołaj Budzanowski.

Jerzy Marciniak, prezes Grupy Azoty przyznał, że uzależnienie od dostaw gazu i ropy naftowej z Rosji utrudnia polskim firmom konkurencję cenową z innymi graczami na europejskim rynku.

- Chcemy zmienić tę sytuację. Liczymy na gaz i ropę z łupków i złóż konwencjonalnych. W Azotach Tarnów 60 proc. gazu wykorzystywanego jako surowiec pochodzi ze złóż lokalnych. Prowadzimy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) rozmowy o zakupie większych ilości krajowego gazu - powiedział Jerzy Marciniak.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP