PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prognoza dla spółek z branży chemicznej na 2013 r.

Autor: wnp.pl (KW)
06-02-2013 09:12
Prognoza dla spółek z branży chemicznej na 2013 r.
fot. Fotolia

Spośród spółek nawozowych najlepsze perspektywy mają przed sobą Z.A. Puławy. W Ciechu rok upłynie pod znakiem dalszej restrukturyzacji grupy oraz procesu dezinwestycji. Po sprzedaży Zachemu w dalszej kolejności na sprzedaż zostanie wystawiony Vitrosilicon, Alwernia oraz Organika - Sarzyna.

Najsłabsze perspektywy ma przed sobą Synthos ze względu na osłabieniem koniunktury gospodarczej na świecie. Takie są prognozy dla spółek z branży chemicznej według analityków banku PKO BP.
- Uważamy, iż napływ słabszych danych makroekonomicznych w kolejnych miesiącach roku oraz utrzymywanie się wysokich cen surowców używanych w produkcji chemikaliów będzie skutkowało spadkiem popytu na produkty chemiczne oraz zawężeniem marż na sprzedaży - podkreślą analitycy w prognozie na 2013 rok.

Spodziewają się także spadków kwartalnych wolumenów sprzedaży oraz osłabienia rentowności, a co za tym idzie pogorszenia wyników spółek chemicznych w stosunku do ubiegłego roku. Na wahania koniunktury gospodarczej najbardziej narażeni są producenci chemikaliów przemysłowych, ponieważ większość gałęzi przemysłu typu branża budowlana, motoryzacyjna, opakowań itp. odnotowują spadki produkcji na skutek ograniczenia siły nabywczej konsumentów, a co za tym idzie spadku popytu na dobra konsumpcyjne.

- Oczekujemy, iż dopóki nie pojawią się pierwsze oznaki ożywienia zarówno na świecie jak i w Polsce wyniki spółek chemicznych będą pod presją. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się krajowa branża nawozowa, która ma za sobą rekordowy rok pod względem wyników. Osiągnięcie tak dobrych wyników było możliwe na skutek rosnącej siły nabywczej rolników oraz wysokich cen zbóż, wspierających utrzymywanie się wysokich cen nawozów. Jednak mimo obniżki taryfy gazowej wyższe ceny gazu w bieżącym roku w porównaniu do 2012 r. oraz lekka korekta cen nawozów nie pozwolą producentom nawozów poprawić ubiegłorocznych wyników - czytamy w raporcie.

Analitycy PKO BP oczekują, że ze względu na powtarzalny popyt na nawozy mimo pogorszenia rentowności produkcji akcje spółek nawozowych powinna zachowywać się relatywnie stabilnie. Czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza są spadki cen zbóż, które mogą wywołać głębszą korektę cen nawozów. Spośród spółek nawozowych najlepsze perspektywy mają przed sobą Z.A. Puławy ze względu na materializację efektów wcześniejszych inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych, co pozwoli na wzrost wolumenów sprzedaży w 2013 r. Tak więc mimo niższych rentowności produkcji ze względu na wzrost kosztu wynagrodzeń oraz wyższe ceny gazu rosnący poziom sprzedaży ograniczy skalę spadku wyników rok do roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP