PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prof. Janusz Jurczak, PAN: petrochemia to wielka szansa

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
08-12-2013 10:46
Prof. Janusz Jurczak, PAN: petrochemia to wielka szansa
Fot. PTWP

Z punktu widzenia polskiej nauki ocena planów dotyczących budowy petrochemii jest jednoznaczna - mówi Profesor Janusz Jurczak z Instytutu Chemii Organicznej PAN oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. - Bez inwestycji w nowe instalacje w przemyśle chemicznym trudno mówić o rozwoju, czy innowacjach w tej branży - tłumaczy naukowiec.

W ostatnich dniach przetacza się dyskusja na temat potrzeby nowych inwestycji w polskim przemyśle chemicznym. Jest ona tym bardziej ciekawa w świetle informacji o podpisaniu przez Grupę Lotos i Grupę Azoty porozumienia o rozpoczęciu działań przygotowawczych do realizacji ogromnego projektu (szacowanego na 12 mld zł) budowy kompleksu petrochemicznego.
Podjęcie decyzji inwestycyjnej planowane jest w przyszłym roku, a uruchomienie może nastąpić już w roku 2019. Byłaby to rekordowa inwestycja w ostatnich latach w tej branży.

Już teraz mówi się, że może być to koło zamachowe nie tylko dla polskiej chemii, ale w ogóle dla naszej gospodarki.

- Kluczową kwestią jest dostęp na miejscu do surowców od naszych rodzimych producentów. Rozmawiamy o tym z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego i jesteśmy zgodni, że faktycznie istnieje potrzeba inwestycji zabezpieczających naszą krajową bazę surowcową dla przemysłu chemicznego. Jest to też istotne pole do współpracy biznesu z nauką, możliwość dostępu do najnowocześniejszych światowych technologii. Tym bardziej cieszy informacja, która dotarła w ostatnich dniach o nowej dużej inwestycji petrochemicznej planowanej do realizacji wspólnie przez Grupę Azoty i Lotos ze wsparciem Polskich Inwestycji Rozwojowych – tłumaczy naukowiec

Jak zaznacza, to duża szansa dla rozwoju naszej branży. - Ale warto zwrócić uwagę że nawet tak duży projekt nie zlikwiduje w całości naszego deficytu w handlu petrochemikaliami, a więc nadal jest miejsce na inwestycje w budowę nowych mocy przerobowych – podkreśla prof. Jurczak.

Inwestycja może być także szansą dla rozwoju sektora R&D i odbudowy współpracy nauki i przemysłu.

- Rozwój przemysłu chemicznego, szczególnie realizowany przez inwestycje, daje ogromne szanse na pobudzenie sektora badawczo-rozwojowego – mówi Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

– Ważnym aspektem jest możliwość skorzystania z takiej szansy zarówno przez naukę jak i przez sam przemysł. Planowana inwestycja petrochemiczna przez Grupę Lotos i Grupę Azoty może dać doskonały impuls do wzmocnienia, a w zasadzie budowy, relacji nauka-przemysł. Przypomnieć można, gdy w latach 60. i 70. ub. wieku instytuty badawczo-rozwojowe były motorem napędowym rozwoju przemysłu chemicznego, czego przekładem może być technologia Cyclopol, opracowana w latach 60. przez Prof. Ciborowskiego z Instytutu Chemii Przemysłowej i wdrożona w latach 70. w zakładach w Tarnowie i Puławach , dziś Grupie Azoty. Dlatego takie inwestycje, oprócz zabezpieczenia surowcowego, czy wypełnienia potrzeb rynkowych stwarzają szanse dla sektora R&D i zacieśnienia relacji nauka-biznes w zakresie poszukiwań nowatorskich rozwiązań - dodaje Zieliński.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP